דלקת בגיד אכילס לספורטאים

דלקת בגיד אכילס או בשמה הרפואיAchilles tendonitis ,, היא דלקת באזור הגיד הנמצא בקרוב אל אזור העקב. הדלקת מלווה בכאבים ונפיחות הנובעים מפעילות יתר שהשפיעה על אזור הגיד ויצרה דלקת מקומית.


ספורטאים רבים סובלים מהתופעה של דלקת בגיד אכילס, אשר משפיעה על היקף הפעילות שלהם עד להחלמה. בכתבה הבאה אנו נדבר על התופעה של דלקת זו, התסמינים שלה, דרכי הטיפול ואיך ביטוח לספורטאים יכול לעזור לכם.

תוכן עניינים

***מאמר זה מאפשר לקבל ידע כללי על דלקת בגיד אכילס של ספורטאים אך הוא לא מהווה מקור מידע רפואי או המלצה מוסמכת. בכל בעיה בגיד אכילס ופציעת ספורט יש לפנות לרופא המטפל***

מהי דלקת בגיד אכילס?

גיד אכילס הוא גיד הנמצא בחלק העליון של העקב. חלק זה נמצא בשימוש נרחב בעת הליכה, קפיצה, ריצה וכל ספורט או פעילות גופנית ויום יומית המשלבים תנועה של כף הרגל והעקב.

כאשר האזור פעיל באופן ממושך וללא מנוחה או שהוא פעיל בצורה לא נכונה, עשויה להתפתח דלקת בעקב אכילס, המלווה בגירוי, נפיחות, כאב ונוקשות של הקרסול.

מהי טנדיניטיס?

טנדיניטיס – "Tendinosis" הוא למעשה שם רחב יותר לדלקת גידים. שם זה לא מתייחס רק לדלקת גידים באזור הקרסול, אלא לאזורים שונים בגוף בהם קיימים גידים.

הגיד הוא למעשה רקמת חיבור שמחברת בין השריר לעצם ובעזרת נוזל המופרש מהגיד, נוצרת תנועה חלקה בין השניים. כאשר הגיד נפגע ממצבי חבלה או פעילות יתר, פעולתו למעשה מפסיקה או לא נעשית באופן תקין והאדם יחוש בכאב. לעיתים הכאב יתרחש במיקומים שונים בחיבור בין הגיד לעצם. תופעה זו מוגדרת בשפה המקצועית – אנטזופתיה.

את מי התופעה תוקפת בעיקר ואיך הדלקת מתפתחת אצל ספורטאים

אז למעשה דלקת בגיד אכילס עשויה לתקוף כל אדם, אך דלקת בגיד אכילס לספורטאים היא נפוצה יותר. התופעה עשויה להתרחש ממספר סיבות, בניהן, נעילה של נעליים לא באיכות טובה, פעילות יתר המכבידה על האזור ויוצרת דלקת או חבלה באזור שיוצרת קרעים בגיד. התופעה יותר שכיחה אצל ספורטאים שמבצעים פעילות עצימה.

ענפי ספורט שבהם ספורטאים סובלים מדלקת בגיד אכילס

דלקת בגיד אכילס נפוצה מאוד בענפי ספורט שבהם קיימת תנועה מרובה של אזור כף הרגל והקרסול. ספורטאים שעוסקים בריצה, קפיצה, כדורסל, כדורגל, טניס, אנשים שרצים מרתונים וכאלו שעושים טריאתלון עשויים לסבול מדלקת בגיד אכילס ברמה גבוהה יותר מתחומי ספורט אחרים.

ספורטאים במקצועות אלו עשויים לסבול מתופעות נוספות הפוגעות באזור כף הרגל והקרסול ויש לאבחן היטב את מקור הכאב על מנת לקבל טיפול נכון והולם שיביא לריפוי.

איך מזהים כי מדובר בדלקת בגיד אכילס?

דרך הזיהוי הראשונית מתמקדת באזור הכואב. מצבים שבהם הספורטאי יתלונן על כאב בחלק האחורי של הקרסול וכאב שנעשה חריף יותר בעת פעילות, יביא את הרופא לחשוד שמדובר בדלקת בגיד אכילס. כאבים בגיד אכילס מוגדרים בשפה המקצועית טנדינופתיה.

לדלקת גיד אכילס קיימים מספר מצבים שאותם צריך לזהות הרופא, על מנת להתאים טיפול.

  • מצב מספר 1 – פרתנוניטיס – זהו מצב שבו קיים כאב באזור, אך הספורטאי חש אותו בעיקר במהלך פעילות גופנית. ככל שהדלקת תגדל ותתפשט, כך הרגשת הכאב תגדל ותורגש גם ברגעי מנוחה.
  • מצב מספר 2 – טנדינוסיס – זהו תהליך פגיעה של אזור הגיד המוגדר כתהליך פגיעה ניווני. הספורטאי לא יחוש בכאב, אך האזור יהיה מעובה והגיד לא עושה את תפקידו.
  • מצב מספר 3 – שילוב של השניים – במצב כזה שתי התופעות מתרחשות במגביל ולפעמים הספורטאי אף סובל מקרע בגיד.

כיצד מטפלים בכאבים באכילס?

טיפול בדלקת בגיד אכילס, מחייב את הרופא להגדיר את מצב הגיד ולהתאים טיפול לפי המצב ודרגת החומרה. ההמלצה הרפואית הראשונית תהיה להוריד עומס מהגיד. הדרך לעשות זאת היא להוריד את כמות הפעילות הגופנית וגם לבצע את הפעילות בעוצמה נמוכה יותר. אם אדם רץ כחלק מפעילותו הגופנית חמש פעמים בשבוע, 12 קילומטרים, יהיה עליו לרדת לשלוש או פעמיים בשבוע ולהוריד את כמות הקילומטרים באופן משמעותי.

כמו כן, יומלץ לכם על החלפת נעלי ריצה לנעלי ריצה עם בלימת זעזועים איכותית והתאמת מדרסים במידת הצורך. בצורה כזו תוכלו להפחית את העומס על הגיד. בנוסף, ספורטאים שנעזרים במאמן, יכולים לבקש הדרכה על שינוי סגנון הריצה, על מנת לבלום זעזועים בצורה טבעית ונכונה יותר.

כיום קיימים טיפולים נוספים שהרפואה ובמיוחד הרפואה המשלימה מציעה, כמו טיפול בגלי הלם, עיסוי עמוק וחזק של הגיד, פיזיותרפיה וסטים של תרגילים לחיזוק. הקפדה על תרגילים נכונים ופיזיותרפיה עשויים מאוד לתרום ולעזור בהעברת הדלקת.

מתי שולחים לניתוח?

אז למעשה דלקת בגיד אכילס לא מצריכה ניתוח, אך קרעים בגיד כן. במידה ורופא יאבחן לאחר צילום האזור, כי יש לכם קרעים בגיד אכילס ומנוחה לא עזרה, סביר שהוא ישלח אתכם לבצע ניתוח באזור הגיד.

כמה זמן צריך כדי להחלים מהדלקת?

החלמה מהירה זה דבר שקיים, במידה ותהיו קשובים להנחיות הרופא. לא ניתן לקבוע במדויק את זמן ההחלמה, כי אצל כל אחד זה שונה והרבה מאוד תלוי בהקפדה על הטיפול שניתן לכם.

איך ניתן למנוע מצב של דלקת בגיד אכילס?

מניעת דלקות בגיד אכילס יכולה להתרחש כאשר הספורטאי דואג לבלימת זעזועים איכותית ופעילות גופנית הנעשית באופן נכון. על הספורטאי לאמץ הרגלים נכונים לשימוש בכפות הרגליים בעת פעילות ולנעול נעליים מתאימות. כמו כן, חיזוק שרירי השוקיים, עשויים לעזור במניעת העומס על הגיד והיווצרות של דלקת.

איך ביטוח לספורטאים יכול לעזור לכם במצב של דלקת בגיד אכילס?

ספורטאים שסובלים מדלקת בגיד אכילס ורוצים להחלים ממנה, חייבים להוריד הילוך מכמות אימונים יומית לכמות אימונים פחותה בהרבה. להפחתה בפעילות קיימת משמעות על הכושר שלהם ואם מדובר במקצוע, אז כמובן גם על היכולת שלהם לעבוד. ספורטאים חייבים לדאוג למעטפת ביטוחית שתאפשר להם קבלת סכומי כסף לזמן שהינם מושבתים וגם כספים עבור טיפולים רפואיים מיוחדים וניתוחים. עליהם לרכוש פוליסת ביטוח לספורטאים שתהווה עבורם הגנה במצבים אלו.

כמו כן, אם אתם מאמני כושר, עליכם לדעת כי מתאמנים שנפצעו במהלך האימון שלכם, עשויים לתבוע אתכם בתביעת נזיקין. בשל כך, עליכם להיות מבוטחים בביטוח אחריות מקצועית למאמני כושר שיבטיח עבורכם תשלום הוצאות משפט ונזקים במידה ויהיו.

לסיכום, דלקת בגיד אכילס היא דלקת המתרחשת כתוצאה מפעילות יתר עצימה. הדלקת תוקפת בעיקר ספורטאים שלהם סיכוי גבוה יותר לשחיקת הגיד. כאשר קיימת דלק באזור, קיימים כאבים חזקים והספורטאי יהיה חייב לקבל טיפול שיגרום לו למנוחה מהפעילות הספורטיבית. ביטוח ספורטאים יכול להוות עבור הספורטאי קרש הצלה לימים שבהם יהיה במנוחה. במרכז לביטוח מקצועות הספורט תוכלו למצוא נישות ביטוחיות מדויקות עבור ספורטאים.

צרו איתנו קשר ונשמח לסייע:

אני מאשר/ת שקראתי את תקנון האתר | מדיניות הפרטיות

אולי יעניין אתכם:

המרכז לביטוח מקצועות הספורט והרפואה המשלימה

אנו סוכנות הביטוח המובילה בישראל בביטוח מקצועות הספורט ורפואה אלטרנטיבית. אנו מבטחים מאמנים, חדרי כושר, בריכות שחיה, אחריות מקצועית למטפלים ועוד.

צרו קשר

אני מאשר/ת שקראתי את תקנון האתר | מדיניות הפרטיות
ביטוח בריאות לספורטאים
למדו כיצד תוכלו לקבל הנחה בעקבות העיסוק בספורט
לוגו המרכז לביטוח מקצועות הספורט והרפואה האלטרנטיבית

צרו קשר

אני מאשר/ת שקראתי את תקנון האתר | מדיניות הפרטיות
הודעת וואטסאפ

הודעת וואטסאפ

דילוג לתוכן