קרע ברצועה הצולבת לספורטאים

קרע ברצועה הצולבת בברך זו פציעה טראומטית וחמורה ששכיחה אצל אנשים המקיימים שגרת ספורט ובמיוחד אצל ספורטאים.

במאמר הבא אנו נסביר על הגורמים לתופעה, הטיפולים האפשריים ומדוע ביטוח בריאות פרטי לספורטאים חשוב במקרה זה.

תוכן עניינים

***המידע הרפואי במאמר זה הינו להעשרה בלבד ואין לראותו כמקור סמכות רפואי. בכל חשד לקרע ברצועה הצולבת או כל פציעת ספורט אחרת יש לפנות לרופא.***

כיצד נגרמת פציעה של קרע ברצועה הצולבת?

קרע ברצועה בברך, מה זה בעצם? הרצועה הצולבת – (Anterior cruciate ligament – ACL) היא למעשה סוג של רקמה המחברת בין עצם הירך לעצם השוקה, כאשר החיבור של הרצועה מתרחש באזור הברך בצורת הצטלבות. שינויים חדים בכיוון התנועה של הרגל במהלך פעילות גופנית, הם אלו שגורמים לפציעת קרע ברצועה. זה מתרחש בעיקר כאשר מבצעים פעילות גופנית שיש בה קפיצות או תנועה ועצירה שאינה מתוכננת, כמו במשחקי טניס, כדורסל, כדור עף וכדומה.

קרע ברצועה בברך

מי שיש לו חולשה בחלק העליון של השוקה ועצם הירך, בחיבור עם הברך, מועד יותר למצבים של קרע ברצועה בעת קפיצה או פעולה פתאומית בשל חוסר איזון באזור ונחיתה שאינה יציבה.

איך תזהו שיש לכם קרע ברצועה?

זיהוי של קרע ברצועה הצולבת הקדמית נעשה אצל רופא המשווה את שתי הברכיים אחת מול השנייה כדי לראות האם יש סימפטומים מוכרים לפציעה. פעמים רבות הרופא גם ישלח אתכם לבדיקות דימות על מנת לקבל מידע יותר מדויק על מצב הקרע.

אתם יכולים לחשוד במצב של קרע ב- ACL, כאשר אתם חשים את הסימפטומים הבאים:

  • קול התרחשות הדומה לקול של משהו שנקרע בעת הנפילה
  • כאב עצום
  • נפיחות שהולכת ומחמירה לאחר מספר שעות
  • חוסר יציבות
  • בריחה של המפרק לצד מסוים

לאילו בדיקות דימות עשוי לשלוח אתכם הרופא?

בדיקות הדימות חשובות מאוד במקרה של ACL קרע בברך, כי הן מאפשרות לכם ולרופא להבין את חומרת המצב והטיפול המומלץ. בין בדיקות הדימות שקיימות, עשוי הרופא לשלוח אתכם לצילום רנטגן – כדי לשלול דברים אחרים כמו שברים באזור, בדיקות תהודה מגנטית – המאתרות פציעות ברקמות רכות כמו הרצועה, ארתרוסקופיה – בדיקה המאפשרת לרופא לראות האם יש פגיעות בברך עצמה. 

חלק מבדיקות הדימות נמצאות בסל, אך ברובן יש תשלום מסוים. כמו כן, כאשר מדובר בבדיקות אלו במוסדות הציבוריים, לעיתים בשל בעיה תקציבית או זמנים מאוד צפופים, הרופא ימנע מלשלוח אתכם לבדיקה או שהיא פשוט תיקבע לזמן ממש מאוחר. תמיד מומלץ לגשת ולבצע את הבדיקות האלו באופן פרטי, במיוחד כאשר מדובר בספורטאים שזהו המקצוע שלהם.

ספורטאים שיש להם ביטוח בריאות פרטי, יוכלו להפעיל אותו, להגיע לרופאים פרטיים מקצועיים במסגרת תשלומי הביטוח ולקבל בדיקות דימות באופן מיידי. חשוב לטפל באופן נכון ומהיר כאשר יש קרע של רצועה צולבת קדמית ובמיוחד כאשר מדובר בספורטאים שרוצים לחזור לפעילות כמה שיותר מהר כאשר הברך מחלימה בצורה טובה.

איך מטפלים בקרע ברצועה?

הטיפול המידי שינחה אתכם הרופא לבצע כבר במפגש הראשוני איתו הוא טיפול שמטרתו להפחית את הכאב והנפיחות. הורדת הכאב והנפיחות תאפשר לרופא לבחון האם יכולת התנועה חוזרת לאזור הברך. הורדת הנפיחות תתבצע על ידי קירור המקום בעזרת שקיות קרח המונחות בתוך מגבת. כמו כן, בשבועות הראשונים ימליץ הרופא להפסיק פעילות גופנית ולהתהלך עם קביים. המטרה היא למנוע לחץ ועומס על האזור ולאפשר החלמה. כמובן שניתן לקחת משככי כאבים על מנת להוריד את סף הכאב.

לאחר זמן מה ובמידה וביצוע בדיקות הדימות מאפשרות זאת, ניתן לחזור בהדרגה לפעילות שיקומית עד החלמה. במידה ובדיקות הדימות מראות כי הפציעה בדרגה חמורה מאוד, יכול להיות שהרופא ימליץ על ניתוח שחזור רצועה או שאיבת נוזלים מהברך.

אילו ענפי ספורט מועדים לסיכון של קרע ברצועה?

למעשה, כל ענפי הספורט שבהם יש קפיצות ותנועות ספונטאניות, מועדים לסיכון גבוה יותר של קרע ברצועה. אנשים העוסקים בטניס, כדורגל, כדור סל, כדור עף, ארובי מדרגה, קפיצות לרוחק ועוד, עשויים לקרוע את הרצועה במהלך אימונים.

מאמני כושר שלא העבירו היטב את הוראות האימון, עשויים להיתבע על ידי הספורטאים שלהם בעת אירוע פציעה מהסוג הזה. חשוב להבין, מדובר בפציעה טראומטית חמורה שלוקח המון זמן להחלים ממנה ולפעמים הספורטאי יצטרך לוותר על שגרת הספורט שלו לזמן ממושך ולפעמים לכל החיים. על מנת לשמור על עצמכם בעת תביעות, חשוב לרכוש ביטוח אחריות מקצועית למאמנים שאיתו תוכלו לשלם הוצאות תביעה וכל היוצא בכך.

האם יש דרך למנוע קרע ברצועה?

הפחתת הסיכון לקרע ברצועה ניתנת בהחלט על ידי שיפור וחיזוק היכולת הגופנית של האזור. ככל שהיציבה שלכם תהיה חזקה יותר ותתאמנו בצורה נכונה על קפיצות, ברגע האמת, בעת קפיצות פתאומיות במשחק ספורטיבי, הגוף שלכם יהיה מודע ויבצע את הקפיצה בצורה נכונה שתפחית את האפשרות לקריעת הרצועה.

מדוע חשוב לעשות ביטוח בריאות פרטי עבור ספורטאים?

ספורטאים העוסקים בספורט מסוים באופן קבוע, הינם אנשים שזהו העיסוק היומי שלהם וזהו מקצוע לכל דבר. קרע ברצועה הצולבת עשוי להשבית אותם מעבודה לזמן ממושך ולפעמים אף ישבית אותם מהעיסוק לכל הזמן. כמו כן, אם קיימת אפשרות להחלמה, הם יזדקקו לטיפול הטוב ביותר, המהיר ביותר והראוי במקרה זה ולכן יהיה עליהם לפנות לרופאים פרטיים שעלותם יקרה מאוד.

אם אתם ספורטאים, על מנת שתוכלו לשלם על כל הבדיקות והרופאים הטובים ביותר וכדי שתוכלו לכלכל את עצמכם ואת המשפחה בזמן זה, חשוב שיהיה לכם מקור כספי בטוח. ביטוח בריאות לספורטאים זה בדיוק מה שאתם צריכים במקרה זה. תוכלו להפעיל את פוליסת הביטוח שלכם בעת פציעה ותדעו שיש לכם איך לשלם על הטיפול הטוב ביותר עבורכם.

לסיכום, קרע ברצועה הצולבת זו פציעה חמורה שעשויה להיות גם קשה מאוד ומשביתה כל פעילות. ספורטאים שזהו המקצוע שלהם, חייבים את הטיפול הטוב ביותר, המהיר ביותר וברמה הגבוהה ביותר. כל אלו עולים כסף רב, אך אם יש לכם ביטוח בריאות לספורטאים אתם יכולים להיות בטוחים שתוכלו לשלם על הטיפול הראוי לכם. במרכז לביטוח מקצועות הספורט מחכים לכם סוכני הביטוח המומחים בתחום זה והם ישמחו לסייע לכם ביצירת פוליסת ביטוח המתאימה לסוג הספורט שאתם עוסקים בו וסוג הפציעות המסכנות אתכם.

צרו איתנו קשר ונשמח לסייע:

אני מאשר/ת שקראתי את תקנון האתר | מדיניות הפרטיות

אולי יעניין אתכם:

המרכז לביטוח מקצועות הספורט והרפואה המשלימה

אנו סוכנות הביטוח המובילה בישראל בביטוח מקצועות הספורט ורפואה אלטרנטיבית. אנו מבטחים מאמנים, חדרי כושר, בריכות שחיה, אחריות מקצועית למטפלים ועוד.

צרו קשר

אני מאשר/ת שקראתי את תקנון האתר | מדיניות הפרטיות
ביטוח בריאות לספורטאים
למדו כיצד תוכלו לקבל הנחה בעקבות העיסוק בספורט
לוגו המרכז לביטוח מקצועות הספורט והרפואה האלטרנטיבית

צרו קשר

אני מאשר/ת שקראתי את תקנון האתר | מדיניות הפרטיות
הודעת וואטסאפ

הודעת וואטסאפ

Call Now Button דילוג לתוכן