כתף קפואה אצל ספורטאים

אחת הדלקות הנפוצות אצל ספורטאים נקראת כתף קפואה (Adhesive Capsulitis).

במאמר זה נבצע סקירה על מצב זה אצל ספורטאים ונסביר איך ביטוח בריאות פרטי לספורטאים יכול לסייע.

תוכן עניינים

 ***המידע שנציג במאמר הינו להעשרה בלבד ואין לראותו כמקור סמכות רפואי. בכל חשד ל-"כתף קפואה" או כל פציעת ספורט אחרת יש לפנות לרופא.***

פציעות כתף קפואהמהי כתף קפואה?

כתף קפואה הנקראת גם Adhesive Capsulitis, היא מצב שבו האזור של קופסית הכתף הופך להיות דלקתי וכתוצאה מכך גם נוקשה מאוד עם תהליכי ניוון באזור. הנוקשות והדלקתיות גורמים להגבלת תנועה וכאבים חזקים כרוניים. האדם שסובל מהתופעה יתקשה לבצע פעולות פשוטות וקטנות אשר מצריכות תזוזה של מפרק הכתף.

מהם התסמינים לכתף קפואה?

אבחנה לכתף קפואה תתבצע בבדיקת רופא וצילומים של האזור. התסמינים מתרחשים בהדרגה בדרך כלל. השלב הראשון של התסמינים יכול לקחת כמעט שישה עד שבעה חודשים שבהם יתחיל באזור כאב הדרגתי שמתגבר כאשר מזיזים את היד. עם הזמן, הכאב יורגש גם במצב מנוחה וגם בשנת לילה.

בהמשך, הסובל מהתופעה יכנס לשלב ההקפאה שבו הכאב כבר הופך עמום, אך מרגישים בנוקשות של האזור ויש ירידה ניכרת ביכולת התנועה. ללא טיפול, הנוקשות עשויה להתרחש גם שנים קדימה. עם הזמן, מגיע השלב שבו האזור החל בהחלמה ומתחילה "הפשרה" של האזור הקפוא, אך שחרור כתף קפואה יכול לקחת שנים ולרוב זה לא מתרחש ללא טיפול מתאים.

כתף קפואה אצל ספורטאים – מתי זה קורה?

כתף קפואה מתרחשת בדרך כלל אצל אנשים בגילאים 40-70 והיא נפוצה יותר אצל נשים. עם זאת, אנו רואים את התופעה גם אצל ספורטאים, כאשר אצלם הדבר מתרחש כתוצאה מטראומה או חבלה שהתרחשה בעת הפעילות הגופנית וגרמה ליצירת דלקת באזור. חשוב לציין, ככל שלא מזיזים את האזור ולא מטפלים בו, התהליכים הניווניים מתקדמים והאזור הופך ליותר נוקשה והגבלת התנועה חמורה יותר.

מאמנים אשר להם מתאמנים, מחויבים להדגיש כללי זהירות בעת ביצוע הפעילות הספורטיבית ועליהם להזהיר מפני פגיעות אלו, עם זאת, קיום פציעה כזו לא נמצאת בשליטתם והם חשופים לתביעות של מתאמנים. על מנת להגן על עצמם במצבים אלו, רצוי שלכל מאמן יהיה ביטוח אחריות מקצועית למאמנים.

איך מטפלים בכתף קפואה?

ההמלצות עבור כתף קפואה טיפול הוא לשלב מגוון פתרונות מתחומי הרפואה המשלימה המומלצים כיום מאוד כאשר הולכים אל אורתופד מומחה בפציעות מהסוג הזה.

כתף קפואה דרכי טיפול מומלצות:

  • צילומי אולטרסאונד: צילומי האולטרסאונד יאפשרו לדעת את מצב הדלקת באזור ולהבין את רמת הניוון שהאזור נמצא בו כרגע. אל הצילומים ישלח אתכם האורתופד.
  • עיסוי רפואי ומתיחות: עיסוי רפואי ומתיחות עוזרים מאוד לעצור את תהליכי הניוון שבאזור. העיסוי עוזר להרחיב את טווחי התנועה ולהפשיר מעט את הקיפאון של הכתף.
  • טיפולי טווינא: טיפולי טווינא הם טיפולי מגע שמחממים את האזור, ממריצים את הדם, עוזרים לעצור את התהליך הניווני ומגדילים את טווח התנועה.
  • דיקור סיני: הדיקור הסיני הוא טיפול שמאוד יכול לתרום באמצעות דיקור של נקודות מסוימות המשפיעות על מצב הדלקת באזור. הדיקור הוא מקומי ואיתו ניתן לשלב גם חימום של האזור, כוסות רוח ועוד.
  • נטורופתיה לצורך שינוי תזונתי נוגד דלקת: שינוי אורח חיים תזונתי הכולל הורדה של מאכלים המייצרים דלקת, עשוי לעזור בהפחתת הדלקת שקיימת באזור הכתף.
  • שיאצו ורפלקסולוגיה: רפלקסולוגיה ושיאצו מסייעים בהורדת העומס על אזור הכתפיים ובכך תורמים להחלמה של הכתף הדלקתית.
  • טיפולי פי אר אפ: טיפול אורתופדי ביולוגי שמטרתו להביא מרכיבים חיוניים מדמו של המטופל לצורך התחדשות האזור ולחימה אל מול גורמי הדלקת.

איך ביטוח בריאות פרטי לספורטאים יכול לסייע?

מצב של כתף קפואה שונה מאוד מפציעות ספורט אחרות. במקרה זה, מדובר על מצב שמזהים לאחר זמן רב וכאשר הוא מתגלה, הטיפול הוא ארוך ומחייב טיפולי רפואה משלימה באופן קבוע ולאורך זמן על מנת להגיע למצב של הפשרת הכתף והורדת הדלקת.

טיפולי הרפואה המשלימה השונים, הם לרוב טיפולים פרטיים שעלות לטיפול אחד היא יקרה מאוד. ביטוח בריאות פרטי לספורטאים יסייע לכם בתשלום על הטיפולים השונים באופן פרטי ותוכלו לבצע אותם בתדירות גבוהה על מנת להגיע להחלמה.

לסיכום, מצב של כתף קפואה הוא מצב דלקתי המנוון את התנועה באזור הכתף ולא מאפשר לספורטאים להמשיך בפעילות הגופנית שהם מבצעים בשגרה. כאשר מגלים מצב של כתף קפואה, יש לבצע טיפולים מסייעים בתדירות גבוהה ובקביעות. טיפולים אלו הם פרטיים והעלות שלהם גבוהה מאוד. אם אתם ספורטאים, זה הזמן לפנות אל המרכז לביטוח מקצועות הספורט ולדאוג לעצמכם לפוליסת ביטוח בריאות פרטי אשר תסייע לכם כספית במצב זה.

צרו איתנו קשר ונשמח לסייע:

אני מאשר/ת שקראתי את תקנון האתר | מדיניות הפרטיות

אולי יעניין אתכם:

המרכז לביטוח מקצועות הספורט והרפואה המשלימה

אנו סוכנות הביטוח המובילה בישראל בביטוח מקצועות הספורט ורפואה אלטרנטיבית. אנו מבטחים מאמנים, חדרי כושר, בריכות שחיה, אחריות מקצועית למטפלים ועוד.

צרו קשר

אני מאשר/ת שקראתי את תקנון האתר | מדיניות הפרטיות
ביטוח בריאות לספורטאים
למדו כיצד תוכלו לקבל הנחה בעקבות העיסוק בספורט
לוגו המרכז לביטוח מקצועות הספורט והרפואה האלטרנטיבית

צרו קשר

אני מאשר/ת שקראתי את תקנון האתר | מדיניות הפרטיות
הודעת וואטסאפ

הודעת וואטסאפ

Call Now Button דילוג לתוכן