10 פציעות אופניים נפוצות

רכיבה על אופניים היא אחת מענפי הספורט הפופולאריים בקרב אנשים המחפשים פעילות אירובית שאינה ריצה. בין אם מדובר באופני כושר במכון הכושר או בבית ובין אם מדובר באופניים המיועדות לנסיעה בחוץ, הישיבה על האופניים בצורה שאינה נכונה עשויה להביא לפציעות מגוונות בחלקים שונים בגוף.

הכתבה הבאה היא סקירה של עשרת פציעות נפוצות בקרב רוכבי האופניים.

תוכן עניינים

***המידע המובא בכתבה הוא להעשרה בלבד ואין לראות במידע זה, המלצה רפואית. בכל פציעת אופניים יש לפנות לרופא***

בעיות רפואיות ופציעות נפוצות בקרב העוסקים ברכיבת אופניים

רכיבה על אופניים כענף ספורט היא למעשה רכיבה ממושכת מספר פעמים בשבוע ובכל פעם פרק הזמן הוא בין שעה לשעה וחצי ולעיתים גם יותר.

הדגש החשוב ביותר כאשר עוסקים ברכיבה על אופניים הוא על ישיבה במנח נכון על גבי המכשיר גם כאשר אלו אופני הרים או אופני כביש. כאשר המנח אינו נכון, הרוכבים עלולים להיפצע והפציעות הן מגוונות ועשויות להתרחש באזורים פעילים שונים כמו גב עליון, שכמות וצוואר, גב תחתון, שריר התאומים והקרסוליים.

מעבר לפציעות הנובעות מרכיבה במנח שאינו נכון, ברכיבת שטח, קיימות גם פציעות אופניים הנובעות מנפילה מהאופניים. הנה רשימה של עשרת הפציעות הכי נפוצות בקרב העוסקים בספורט זה בחלוקה לפציעות מישיבה שאינה נכונה על האופניים ופציעות הנגרמות כתוצאה מחבלה.

פציעות כתוצאה ממנח וישיבה שאינה נכונה על האופניים

פציעת אופנייםלהלן רשימת הפציעות הנפוצות:

תסמונת התעלה הקרפלית – Carpal tunnel

התעלה הקרפלית היא עצב שנמצא בכף היד באזור הנמצא בין האגודל לאצבע. ידי הרוכבים מחזיקות את הכידון בצורה כזו המאמצת את האזור הזה ובמידה ושרירי האצבעות אינם חזקים מספיק, הרוכב יחוש כאב ואף יסבול מדלקת בתעלה. הכאב הוא כאב לא נעים ומתמשך.

על מנת לטפל בו יש לבצע פיזיותרפיה ומנוחה לידיים. כדי להימנע מפציעה זו יש להניח את הידיים על הכידון במנח ישר ולא מתאמץ מידי. ניתן לעטוף את אזור האחיזה בספוג קשיח שיאפשר מנח נוח יותר.

לחץ על עצב שורש כף היד – Cyclist hand

בדומה לתסמונת התעלה הקרפלית, גם דלקת בשורש כף היד היא תוצאה של מנח ידיים שאינו נכון על גבי הכידון. לרוב יהיה מדובר במנח שאינו ישר, הגורם לשורש כף היד להתעקם. התעקמות זו לאחר זמן ממושך יוצרת דלקת וכאב מקומי חזק מאוד. כדי להימנע מפציעה זו , יש לדאוג לתנוחה ישרה של פרק כף היד על הכידון. אם בכל זאת חוויתם דלקת כזו, מומלץ לשנות מנח ולהשתמש בסד יד לתקופה ממושכת עד הפסקת הכאב.

כאבי צוואר ושכמות

אצל רוכבי אופניים פציעות רבות קשורות באזור הצוואר והשכמות. פציעות אלו הן למעשה כאבים באזור זה ואזור הגב הנובעים מהכיפוף של הגב והרמת הראש למעלה. ההרמה של הראש יוצרת לחץ על אזור השכמות והצוואר ומביאות לכאבים באזור.

לאחר זמן ממושך של פעילות רכיבה במנח זה, הרוכב עשוי לסבול גם מכאבי גב ולחצים על העצב המוביל אל אזור הרגליים. על מנת להימנע מפציעה זו, חשוב לשמור על מרחק נכון בין הכידון לכיסא וגם לדאוג לגובה כיסא נוח ונכון ביחס לגובה שלכם. פציעה זו אופיינית גם לרכיבת ספינינג בחדר הכושר שכן המתאמנים דרך כלל פחות מיומנים ברכיבה נכונה.

אם אתם מאמני רכיבה כדאי שתדאגו לביטוח אחריות מקצועית למאמני כושר שיגן עליכם במידה ומתאמן תבע אתכם בגין התרשלות בהסבר על צורת הרכיבה הנכונה.

דלקת במפרק הירך ושחיקה שלו – Trochanteric bursitis

ברכיבה על אופניים אנו מבצעים יישור וכיפוף של הירכיים לאורך כל האימון והחיכוך המתמשך של מפרק הירך יוצר דלקת מקומית הגורמת לכאבים עזים ונפיחויות. החיכוך הופך חזק והרסני כאשר כיסא האופניים אינו בגובה הנכון לנו ואז התנועה של המפרק אינה נכונה. הטיפול היחיד שיכול לעזור במקרה זה הוא פיזיותרפיה והפסקת פעילות.

שחיקה ובעיות בסחוס של פיקת הברך – PFPS

גם שחיקה זו, מקורה בפעולה החוזרת של העלייה והירידה של הרגליים. כאשר הבעיה היא בעיקר במצב שבו הכיסא נמוך מידי ואז זוויות הכיפוף גורמות לשחיקה של הסחוס. שחיקת סחוס זו פציעה לא פשוטה והיא מצריכה עבודה רבה על חיזוק השריר הארבע ראשי.

נפיחות של אצבעות המסרק ברגל

מדובר על נפיחות של העצבים בכף הרגל הממוקדת בשתי האצבעות האחרונות. הנפיחות נגרמת מלחץ וכאב ממושכים הנגרמים מהלחץ של הנעל על האצבעות והשימוש שלהן על הפדלים. טיפול נכון מצריך שימוש בנעליים נוחות ומדרסים מותאמים.

פציעות נפוצות כתוצאה מתאונות אופניים

תאונת אופנייםלהלן הרשימה של פציעות האופניים הנפוצות שנובעים כתוצאה מחבלה פיזית.

פריקות כתף חוזרות

רכיבה על אופניים מצריכה כיפוף של אזור הגב ומנח נכון של זרועות הידיים. כאשר זרועות הידיים לא נמצאות במצב אופטימלי לרכיבה, הרוכב עשוי לפרוק את החלק הקדמי של הכתף. פריקת כתף מצריכה טיפול רפואי מיידי להחזרת הכתף למקומה וקיבוע של האזור למשך חודש.

אם אתם ספורטאים העוסקים בתחום באופן קבוע, מומלץ לרכוש ביטוח לספורטאים המאפשר לכם לקבל כיסוי מלא לטיפול הרפואי שתזדקקו לו.

שבר בעצם הבריח

מדובר בפציעה מאוד נפוצה בקרב הרוכבים המקצוענים, הנגרמת כתוצאה מנפילה. זהו שבר חמור וכואב מאוד והדרך היחידה לטפל בו הוא במנוחה ממושכת.

פגיעות ראש

פגיעות ראש מתרחשות מהתהפכות האופניים. הן אופייניות לרוכבים אתגריים בעיקר. פגיעת ראש ברכיבה מחייבת התהפכות חדה מאוד הגורמת להשתחררות הקסדה מהראש שהיא אחד האביזרים ששומרים בדיוק מפגיעות אלו. הדרך להימנע היא לדאוג לקסדה איכותית ולדעת איך לשים אותה בצורה נכונה.

שפשופים בעור כתוצאה מנפילה

שפשופים כתוצאה מנפילות הם פציעות שכיחות מאוד בקרב ספורטאים. זו הפציעה הקלה ביותר ביחס לפציעות אחרות וככל הנראה, אם כבר נפצעתם, תעדיפו שזו תהיה הפציעה ולא אחרת.

לסיכום, אם אתם ספורטאים שרוכבים על אופניים, רוכבים מתחילים או מאמני כושר הנותנים הדרכה בתחום, חשוב שתכירו היטב את הפציעות השונות והדרך למנוע אותן. אנו במרכז לביטוח מקצועות הספורט ממליצים לכם לבדוק יחד איתנו על ביטוחים לספורטאים ולמאמני חדר כושר שיגנו עליכם במידה ונפצעתם קשה ואתם זקוקים לטיפול רפואי או כיסוי במקרה של תביעה.

צרו איתנו קשר ונשמח לסייע:

אני מאשר/ת שקראתי את תקנון האתר | מדיניות הפרטיות

אולי יעניין אתכם:

המרכז לביטוח מקצועות הספורט והרפואה המשלימה

אנו סוכנות הביטוח המובילה בישראל בביטוח מקצועות הספורט ורפואה אלטרנטיבית. אנו מבטחים מאמנים, חדרי כושר, בריכות שחיה, אחריות מקצועית למטפלים ועוד.

צרו קשר

אני מאשר/ת שקראתי את תקנון האתר | מדיניות הפרטיות
ביטוח בריאות לספורטאים
למדו כיצד תוכלו לקבל הנחה בעקבות העיסוק בספורט
לוגו המרכז לביטוח מקצועות הספורט והרפואה האלטרנטיבית

צרו קשר

אני מאשר/ת שקראתי את תקנון האתר | מדיניות הפרטיות
הודעת וואטסאפ

הודעת וואטסאפ

דילוג לתוכן