פריקת כתף לספוראים

אחת הפציעות המוכרות בענפי ספורט שונים היא קרע בשריר. במאמר הבא נסקר פציעה זו ונסביר איך ביטוח בריאות פרטי לספורטאים יוכל לסייע לכם.

תוכן עניינים

***האינפורמציה המובאת בכתבה היא להעשרה בלבד ואין לראות במידע זה, המלצה רפואית. בכל בעיה בכתף יש לפנות לרופא***

מהי פריקת כתף של ספורטאים?

מפרק הכתף מורכב משני חלקים הנקראים מכתש ועלי. שני החלקים הללו מחוברים, כאשר התנועה שלהם היא סיבובית חלקית ומאפשרת גם תנועה לצדדים וימינה ושמאלה.

בעת פריקה של הכתף, העלי משתחרר מן המכתש בכיוון מסוים, אינו מאפשר כמובן את המשך התנועה ומביא לכאבים עזים. רוב פריקות הכתף המתרחשות בפעם הראשונה או השנייה מתרחשות כתוצאה מנפילה או חבלה ואצל ספורטאים, זה בהחלט ניכר.

ספורטאים שפורקים מספר פעמים את הכתף, יוגדרו כבעלי פריקת כתף חוזרת שעלולה להתרחש מתנועות פשוטות מאוד. רוב הפריקות החוזרות ופריקות כתף באופן כללי, לרוב מתרחשות באזור הקדמי, הצמוד לעצמות השכמות.

מצב נוסף שקיים בכל הקשור לפציעה של פריקת כתף, הוא תת פריקה בכתף. מדובר למעשה על פריקת כתף חלקית שבה העצם יוצאת באופן חלקי מן המכתש. בפריקה כזו, רוב הסיכויים שהכתף תקפוץ חזרה אל מקומה לבד.

מהם הגורמים המעודדים פריקת כתף?

הגורמים לפריקת כתף בפעם הראשונה לרוב טמונים בחבלה קשה או נפילה. ברוב תחומי הספורט, קיימת תנועתיות של הידיים והכתפיים ובהחלט ניתן לבצע בטעות תנועות שהן מעבר ליכולת הממשית של המפרק, כמו לדוגמה בשחייה, באימוני אקרובטיקה, כדורסל, כדור עף וכדומה. כמו כן, בהרבה סוגים של ספורט, נפילה או חבלה הם בהחלט אפשריים ולרוב מדובר בחבלות רציניות.

כאשר מדובר בפריקות חוזרות, הסיפור הוא קצת שונה ולמעשה כל תנועה, אפילו תנועה עדינה, עשויה לגרום לפריקה של הכתף. בפריקות חוזרות, קיימת אי יציבות של המפרק וקל לעלי להשתחרר מהמכתש. פריקות חוזרות מתרחשות בעיקר אצל ספורטאים צעירים בשנות העשרים לחייהם. דבר זה עשוי לנבוע משיעור גבוה של מתאמנים בגיל זה ואנמנזה מותאמת למבנה הפיזי של האזור בגיל צעיר.

מתי תחשדו כי פרקתם את הכתף?

לפציעת פריקת כתף תסמינים מאוד ברורים הכוללים בעיקר כאב עצום בשל הפגיעה בסחוסים, גידים ושרירים הנמצאים ליד המפרק. הספורטאי שפרק את הכתף, לא יוכל לזיז את היד לשום כיוון וכל תזוזה תכאיב עוד יותר.

בעת פריקה של הכתף, יהיה ניתן לראות כי הכתף בעלת הפגיעה נראית שונה מהכתף הבריאה, יכול להיות שתהיה נפיחות ולפעמים הספורטאי יחוש גם בתחושות של סחרחורת. כאבים בכתף קדמית, יעידו על פריקה קדמית וכאבים באזור האחורי, יעידו על פריקה אחורית.

דרכי הטיפול המומלצות כיום?

אם פרקתם חלילה את הכתף או שאתם חושדים בכך, הדבר הראשון שחשוב לעשות הוא לגשת לעזרה רפואית, לרוב למיון או מוקד רפואה דחופה באזורכם. בבדיקה הראשונית, יבדוק הרופא כי אכן מדובר בפריקת כתף ויבדוק גם האם קיימת פגיעה מעבר לפריקה עצמה. פריקות כתף עשויות להוביל גם לשברים, פגיעות עצביות ופגיעות בכלי דם ויש לוודא מהו הנזק. לאחר שהרופא יוודא כי מדובר רק בפריקה, הוא יחזיר את הכתף למקומה. משחזרה הכתף למקומה, יומלץ לכם על מנוחה, שיכוך כאבים ונוגדי דלקת.

מעבר למנוחה, פריקת כתף מצריכה טיפול נכון ומדויק מחייבת גם ביצוע של פיזיותרפיה. תרגילי הפיזיותרפיה יעזרו בחיזוק שרירי הכתף. החיזוק הוא חשוב על מנת להחזיר את היציבות של הכתף ולמנוע פריקות חוזרות.

במידה ואתם נמצאים במצב של פריקות חוזרות, יכול להיות שיומלץ לכם על ניתוח פריקת כתף שתפקידו לייצב את האזור ולמנוע ממנו את הפריקה החוזרת.

למה חשוב שיהיה לכם ביטוח בריאות לספורטאים או מאמני חדר כושר?

הפציעה של פריקת כתף היא אחת הפציעות השכיות ביותר אצל ספורטאים ובמיוחד ספורטאים צעירים. פציעה זו משביתה את הספורטאי מפעילות ומחייבת טיפול נכון. בהרבה מקרים יצטרך הספורטאי לבצע ניתוח וזאת במידה וירצה להמשיך להתאמן.

ביטוח בריאות לספורטאים יעזור לכם לממן את עלויות הטיפול ועלויות הניתוח. כמו כן, אם מדובר במאמני חדר כושר ובמאמנים באופן כללי שספורטאים רבים נמצאים תחת אחריותם, מומלץ שיהיה לכם ביטוח למאמני חדר כושר שיבטיח כיסוי מלא בעת תביעה.

אנו במרכז לביטוח למקצועות הספורט נשמח להעניק לכם שירות ולמצוא עבורכם את הביטוח שהכי מדויק ומשתלם עבורכם.

צרו איתנו קשר ונשמח לסייע:

אני מאשר/ת שקראתי את תקנון האתר | מדיניות הפרטיות

אולי יעניין אתכם:

המרכז לביטוח מקצועות הספורט והרפואה המשלימה

אנו סוכנות הביטוח המובילה בישראל בביטוח מקצועות הספורט ורפואה אלטרנטיבית. אנו מבטחים מאמנים, חדרי כושר, בריכות שחיה, אחריות מקצועית למטפלים ועוד.

צרו קשר

אני מאשר/ת שקראתי את תקנון האתר | מדיניות הפרטיות
ביטוח בריאות לספורטאים
למדו כיצד תוכלו לקבל הנחה בעקבות העיסוק בספורט
לוגו המרכז לביטוח מקצועות הספורט והרפואה האלטרנטיבית

צרו קשר

אני מאשר/ת שקראתי את תקנון האתר | מדיניות הפרטיות
הודעת וואטסאפ

הודעת וואטסאפ

Call Now Button דילוג לתוכן