קרע במיניסקוס אצל ספורטאים

סחוסי המיניסקוס בברך הם סחוסים עדינים מאוד שעשויים להיקרע בעת הליכה, ריצה, חבלה ופעילות גופנית, כאשר הסיבה היא למעשה תנועה סיבובית שאינה נכונה.

ספורטאים רבים נוטים לחוות קרע במיניסקוס וכדי שיוכלו להמשיך ולהתאמן, עליהם לקבל טיפול מדויק ויעיל.

בכתבה הבאה תוכלו להבין איך פציעת המיניסקוס נגרמת? מה מרגישים בעת פציעה? איך מאבחנים את הפציעה ומהן דרכי הטיפול היעילות ביותר עבורה? ולמה חשוב שיהיה לכם ביטוח בריאות לספורטאים במקרה זה?

תוכן עניינים

***כתבה זו היא כתבת העשרה, אין לראות בה מקור רפואי מוסמך או המלצה רפואית. בכל מצב של קרע במיניסקוס או כל כאב אחר ברגל או בגוף, יש לפנות לרופא המטפל***

פציעת מיניסקוס אצל ספורטאים

מניסקוס הוא למעשה סחוס שנמצא באזור הברך. בכל ברך קיימות שתי רצועות סחוס כאלו ותפקידן לבלום זעזועים בעת הליכה, קפיצה, ריצה וכל פעילות עם הרגליים ולפזר את העומס באופן שווה על מפרק הברך המחבר בין השוקיים לירכיים.

סחוס המיניסקוס נחשב לרקמת סחוס עדינה במיוחד. בזמן הליכה, ריצה, קפיצה או כל פעילות גופנית אחרת, עלול הספורטאי לעקם בתנועה סיבובית את אזור הברך ולהגיע למצב של מתיחת הרצועה, קרע שלה או של חלק ממנה. ספורטאים רבים נחבלים באזור המיניסקוס, דבר המחבל להם בפעילות התקינה של הברך ובחזרה לפעילות ספורטיבית כמו שהיו רגילים.

מה משפיע על קרע המיניסקוס מעבר לתנועה הסיבובית של הברך?

אז מעבר לתנועה הסיבובית שהיא הגורם הישיר לקרע במיניסקוס, קיימים גורמים נוספים הקשורים בעומס מצטבר על האזור או רצועת סחוס שנקרעה חלקית ולא הצליחה להחלים עקב חוסר באספקת דם טובה לאזור. כאשר ספורטאי מבצע פעילות גופנית עצימה מבלי לייצר מנוחה ראויה, הוא יוצר עומס על האזור שעשוי לגרום לתנועות לא נכונות ולקרע זה.

כמו כן, קרע במיניסקוס יכול להתרחש באזורים שונים של הרצועה וזה בהחלט אחד הפרמטרים המשפיעים על היכולת של הסחוס להחלים באופן כללי ומשפיע גם על מהירות ההחלמה. מעבר לכך, חשוב לדעת שקרע במיניסקוס עשוי להיות מושפע גם מגיל הספורטאי, שכן הסחוס עם השנים נשחק יותר ויותר ועלול להתנוון.

מה מרגישים כאשר יש קרע במיניסקוס?

לקרע במיניסקוס תסמינים הכוללים בין היתר כאב חזק באזור הברך, במיוחד כאשר מיישרים אותה או מבצעים פעולת הליכה. אם מדובר על קרע קטן בחלק מן הרצועה, ירגיש הספורטאי כאב נסבל, במיוחד אם הוא משתמש במדרסים. מעבר לכאב שעשוי לפקוד את הספורטאים הסובלים מהתופעה, לעיתים לכאב מצטרפת גם נפיחות בברך או דלקת. במידה ובאזור נוצרה דלקת, כל אזור הברך עשוי להתנפח והכאבים יהפכו חזקים יותר. ספורטאים רבים גם חוו מקרים שבהם נקרעו גם כלי דם באזור והנפיחות נוצרה מדם בתוך הברך.

איך מאבחנים את הפציעה?

אבחון של קרע במיניסקוס מתחיל בדיווח של התסמינים שאתם מרגישים לרופא או האורתופד. לאחר מכן, ישלח אתכם האורתופד לבדיקות דימות. בדיקות הדימות יאפשרו לדעת מה מצב הסחוס והיכן נמצאים הקרעים. קרעים יכולים להיות לאורך כל הרצועה ולפעמים במספר מוקדים בה.

­­איך מטפלים בקרע במיניסקוס?

טיפול ראשוני: הטיפול הראשוני לאחר אבחון הקרע הוא הורדת הכאב והדלקת באמצעות משככי כאבי ונוגדי דלקת. כמו כן, תומלץ מנוחה מפעילות ופיזיותרפיה.

טיפול מתקדם: במידה ומנוחה ופיזיותרפיה לא עזרו לבעיה, והאבחון מראה כי הקרע הוא חמור ומלווה בנפיחות דלקתית שלא יורדת, כנראה שיומלץ לכם ניתוח מיניסקוס המבוצע בשיטת הארטוסקופיה. ניתוח קרע במיניסקוס באמצעות שיטת הארטוסקופיה, יוכל המנתח לראות בהגדלה את האזורים הבעייתיים ולהחליט במהלך הניתוח על תפירה או הסרה של חלקים מהסחוס. כאשר הקרע נמצא באזור השוליים הדקים של הסחוס, לא יהיה ניתן לבצע תפירה ויעדיף הרופא להסיר אותו וכך להימנע מדלקות נוספות במקום, כאב ונפיחות.

שיקום: הטיפול הראשוני שכולל מנוחה הוא למעשה תהליך השיקום הראשוני. על מנת להגיע למצב של קרע במיניסקוס החלמה טובה, חשוב לנוח היטב למשך שלושה שבועות לפחות. כאשר מדובר בהחלמה מהניתוח, תזדקקו לשלושה שבועות נוספים בהם תיעזרו בקביים ותימנעו מדריכה על הרגל.

האם מותר לעשות ספורט עם קרע במיניסקוס?

כאשר יש קרע במיניסקוס והוא במצב שמאפשר החלמה ללא צורך בניתוח, חשוב לא להעמיס על הברך ולתת לה מנוחה של שבועיים עד שלושה שבועות. לאחר מכן, תוכלו לחזור לעשות ספורט בהדרגה ובהקפדה על נעילת נעליים עם בולמי זעזועים טובים ומדרסים. במידה והדבר דורש ניתוח, לאחר שלושת שבועות ההחלמה, יש לחזור לפעילות ספורטיבית בהדרגה. חשוב לדעת שלאחר שחזרתם לפעילות בהדרגה, תוכלו לשוב להתאמן כרגיל.

למה ביטוח בריאות לספורטאים נחוץ עבור מקרים של קרע במיניסקוס?

אז למעשה, כמו שהבנתם, קרע במיניסקוס עשוי להתרחש גם אצל ספורטאים וגם אצל אנשים שמבצעים פעילויות ספורט באופן כללי. ספורטאי שמתאמן קבוע וזו למעשה עבודתו, עשוי להיות מושבת לזמן מה ובנוסף יצטרך לבצע טיפולים רפואיים כדי לשוב לפעילות. ביטוח בריאות לספורטאים יעזור לו לכסות את עלויות הטיפול. נוסף על כך, אם אתם מאמנים של ספורטאים, אתם עלולים לחוות מצבים שבהם מתאמן שלכם סובב במהלך האימון את הברך ותקבלו תביעת נזיקין על אחריותכם המקצועית כלפיו. ביטוח למאמני חדר כושר יעזור לכם לכסות את הוצאות המשפט והפיצויים אם יהיו.

לסיכום, קרע במיניסקוס זו פציעה שכיחה מאוד אצל ספורטאים. פציעה זו מלווה בכאבים חדים, נפיחות ודלקות המצריכים טיפול ולפעמים גם ניתוח. ביטוח לספורטאים יכסה עבורכם את עלויות הטיפול ואתם תוכלו לחזור לפעילות כמה שיותר מהר. לפרטים על ביטוחים מסוג זה, פנו אלינו, למרכז לביטוח מקצועות הספורט ואנו נשמח לעמוד לשירותכם.

צרו איתנו קשר ונשמח לסייע:

אני מאשר/ת שקראתי את תקנון האתר | מדיניות הפרטיות

אולי יעניין אתכם:

המרכז לביטוח מקצועות הספורט והרפואה המשלימה

אנו סוכנות הביטוח המובילה בישראל בביטוח מקצועות הספורט ורפואה אלטרנטיבית. אנו מבטחים מאמנים, חדרי כושר, בריכות שחיה, אחריות מקצועית למטפלים ועוד.

צרו קשר

אני מאשר/ת שקראתי את תקנון האתר | מדיניות הפרטיות
ביטוח בריאות לספורטאים
למדו כיצד תוכלו לקבל הנחה בעקבות העיסוק בספורט
לוגו המרכז לביטוח מקצועות הספורט והרפואה האלטרנטיבית

צרו קשר

אני מאשר/ת שקראתי את תקנון האתר | מדיניות הפרטיות
הודעת וואטסאפ

הודעת וואטסאפ

דילוג לתוכן