קרע בשריר

אחת הפציעות המוכרות בענפי ספורט שונים היא קרע בשריר. במאמר הבא נסקר פציעה זו ונסביר איך ביטוח בריאות פרטי לספורטאים יוכל לסייע לכם.

תוכן עניינים

***המידע הרפואי במאמר זה הינו להעשרה בלבד ואין לראותו כמקור סמכות רפואי. בכל חשד לקרע ברצועה הצולבת או כל פציעת ספורט אחרת יש לפנות לרופא.  ***

מהו קרע בשריר?

רקמת שרירשרירי הגוף בנויים מרקמה סיבית אלסטית המתכווצת ומתרחבת בהתאם לפעולות שהגוף מבצע. על מנת שהשרירים יוכלו לבצע את פעולתם בצורה תקינה, עליהם להיות חזקים בצורה מספקת וגם גמישים, אחרת לתנועות הגוף יהיו טווחי תנועה קצרים.

ספורטאים מבצעים פעילויות גופניות ואימונים תומכי הספורט שבו הם עוסקים, חלק מהפעילויות משפרות את האלסטיות של השריר וטווחי התנועה. מתיחה של שרירים מעבר ליכולת שלהם בצורה חדה, עשויים להיקרע. זה מתרחש בעיקר כשהמתיחה הייתה חזקה מידי או שהספורטאי לא ביצע חימום לשרירי הגוף לפני המתיחות.

קרע בשריר הוא למעשה קרע ברקמת השריר אשר יכול להיות באופן מלא, כלומר כל רקמת השריר נקרעה והופרדה לשניים או קרע חלקי שבו רק חלק מסיבי השריר נקרעו. לעיתים, יש קרעים בשריר שמתרחשים בהדרגה. קרעים אלו מבוססים על היחלשות של רקמת השריר.

מהם התסמינים לקרע בשריר?

קרע בשריר תסמינים נפוצים – בדרך כלל מתרחשים כאשר הספורטאי שנפצע ירגיש כאב חד וחזק והוא לא יוכל לבצע תנועה באזור השריר הפגוע. בהמשך עשויים להופיע בצקות ושטפי דם באזור או באזורים קרובים. במקרים שבהם הקרע מתרחש בהדרגה, הכאב יהיה הדרגתי ויתגבר עם הזמן.

פציעות שריר נפוצות אצל ספורטאים

קרע בשרירספורטאים עשויים לקרוע את השריר כמעט בכל ענף ספורט. אנו נראה פציעות כאלו בכדור סל, אצל אצנים, כדורגל, אומנויות לחימה מגוונות וכל ענף ספורט שמתבצעות פעולות מהירות ופתאומיות המותחות את השרירים לקצה היכולת שלהם. מאמני כושר שלא הנחו את הספורטאים בצורה נכונה לפני ביצוע הפעילות והספורטאים שמתאמנים אצלם קרעו את השריר, עשויים להיות חשופים לתביעות ולכן תמיד מומלץ שיהיה להם ביטוח אחריות מקצועית אשר ישלם את הוצאות המשפט והוצאות הבדיקות והטיפולים של המתאמן.

יש מספר פציעות שרירים נפוצות יותר אצל ספורטאים כמו:  

קרע בשריר הארבע ראשי

שריר הארבע ראשי הוא שריר הנמצא בקדמת הירך והוא אחד השרירים החזקים בגוף. קרע בשריר זה מאופיינת אצל ספורטאים שמבצעים מתיחה בשריר שהינה חזקה מידי.

קרע בשריר התאומים

שריר התאומים הוא השריר האחורי של השוקיים. זהו שריר שנמצא ברוב ענפי הספורט בפעילות עצימה. קרע בשריר הזה עשוי להתרחש כאשר מבצעים ריצות ספרינט למרחקים קצרים או כאשר רצים על משטח שאינו מותאם לריצה. פציעה זו נפוצה מאוד אצל אנשים ובייחוד אצל ספורטאים.

קרע בשריר הירך האחורי

שריר הירך האחורי שנקרא גם Biceps Femoris, הוא שריר שהפציעות בו אופייניות מאוד אצל ספורטאים. אנשים שאינם מתאמנים בדרך כלל לא קורעים את השריר הזה. זהו שריר חזק מאוד ולכן כדי לקרוע אותו צריך אדם שמביא אותו לקצה היכולת שלו בעצימות גבוהה מאוד. בדרך כלל פציעה של קרע בשריר הירך מתרחשת כאשר הספורטאי מבצע מתיחה חזקה כתוצאה מעצירה פתאומית.

קרע בשריר הבטן

מאופיין בדרך כלל כאשר מתרחשת חבלה הגורמת לקריעה של אחד משרירי הבטן. קרע בשרירי הבטן אינו קשור בהכרח לפעילות גופנית והם מתרחשים אצל נשים לאחר הריון או לאחר ניתוח קיסרי או ניתוח בטן שבו היו חייבים לבצע חתך שרירים.

קרע בשריר היד הקדמית

שריר היד הקדמית הוא שריר שעשוי להיקרע מעומס בזמן ספורט. זה יכול להתרחש מאימונים בתדירות גבוהה מאוד ללא מנוחה או עומס של משקל יותר ממה שהשריר יכול להכיל.

מהן הסיבות לקריעה של שרירים?

הסיבה הנפוצה ביותר לשריר קרוע היא עומס שסיבי השריר אינם יכולים לשאת. במצב זה סיבי השריר פשוט מתחילים להיקרע. מעבר לסיבה זו, הנחשבת לנפוצה ביותר, יש עוד סיבות שמתרחשות אצל ספורטאים.

  • פעולות מהירות ופתאומיות – בהרבה מענפי הספורט העוסקות במשחקי ספורט, יש פעמים רבות עצירות פתאומיות כמו ריצה ועצירה, שינויי כיוונים במהלך המשחק וכדומה. עצירות אלו עשויות לגרום לקרע בשריר.
  • משקלים המעמיסים יתר על המידה על השריר – ספורטאים רבים מבצעים פעילות גופנית שמטרתה לחזק את שרירי הגוף. לעיתים, כאשר מעמיסים על השריר משקלים מעבר למה שהסיבים יכולים להכיל, הם פשוט מתחילים להיקרע.
  • תאונות במהלך אימון – לפעמים קרע בשריר מתרחש מטראומה לשריר כתוצאה מתאונה מסוימת שהתרחשה בעת אימון. זה יכול לקרות כאשר נופלים בצורה שאינה תקינה במהלך האימון.
  • התחלת פעילות ללא חימום – כאשר מתחילים פעילות גופנית ללא חימום, השריר נמצא במצב "קר", האלסטיות שלו מושפעת מכך והוא עשוי להיקרע.
  • שרירים חלשים – שריר חלש עשוי להיקרע כאשר מעמיסים עליו פעילות גופנית עצימה מידי.

איך רצוי לטפל בקרע בשריר?

בכל פעילות גופנית מאומצת סיבי השריר נפצעים מעט והגוף יודע להביא להחלמה שלהם. זהו תהליך טבעי שמתרחש בגוף. לכן, אנו יודעים כי רקמת השריר המתחדשת יכולה להביא לריפוי של הקרע גם ללא התערבות ניתוחית. התערבות ניתוחית תתרחש במקרים מאוד מסוימים שבהם רקמת השריר לא מצליחה להחזיר את עצמה למצב תקין, לרוב זה יקרה כאשר מדובר בקרע מלא של השריר.

במידה ויש לכם קרע בשריר, הדבר הראשון שרצוי לעשות הוא לגשת לרופא. תחילה, הרופא יבדוק את המצב האנטומי של האזור בהסתכלות ראשונית. יכול להיות שהוא ישלח אתכם לבדיקות דימות מגוונות כדי לראות את המצב הפנימי והאם מדובר בקרע חלקי או קרע מלא. אם יש באזור בצקת או דלקת, סביר להניח שיציע לכם ניקוז שלהן כדי לשפר את ההחלמה ולהוריד את הכאב.

השלב הבא יהיה מנוחה, טיפולי דיקור שמקלים על הכאב, מפחיתים את היווצרות הדלקת ומעודדים את הגוף להגיע לריפוי של האזור. כמו כן, ישלח אתכם הרופא לביצוע של פיזיותרפיה על מנת להחזיר את התנועה אל האזור.

איך ביטוח בריאות לספורטאים יכול לעזור במצב של קרע בשריר?

ספורטאי שנקרע לו השריר, יצטרך לעצור את שגרת הספורט שלו שהינה המקצוע שלו ולהתחיל בטיפולים משקמים לשריר. ככל שמבצעים את הטיפולים מהר יותר ובאיכות גבוהה, כך סיכויי ההחלמה וחזרה לביצוע הספורט, יהיו טובים יותר ומהירים יותר.

מערכת הבריאות הציבורית נמצאת בעומס גדול מאוד ולכן ספורטאים שפונים למערכת הבריאות, עשויים לחכות לבדיקות זמן רב. ספורטאי שרוצה לחזור לפעילות בצורה טובה ומהירה חייב לבצע פרוצדורות רפואיות, בדיקות וצילומים במהירות האפשרית. ביטוח בריאות פרטי לספורטאים יאפשר לכם לבצע את כל הבדיקות במרפאות פרטיות שבהן אין עומס תורים ואפשר לשלוח אתכם לביצוע בדיקות וטיפולים באופן מיידי. הפעלת הביטוח תשלם את העלויות הגבוהות שקיימות במרפאות הפרטיות.

לסיכום, קרעים בשרירי הגוף אצל ספורטאים הם פציעה טראומטית אשר משביתה את הספורטאי מלבצע את הפעילות. טיפול מהיר וברמה גבוהה יסייע בשיקום השריר וחזרה לפעילות. ספורטאים שיש להם ביטוח בריאות פרטי, יוכלו להנות משלל טיפולים ופרוצדורות באופן מיידי. אם גם אתם ספורטאים, אנו מזמינים אתכם להתקשר אלינו, למרכז לביטוח מקצועות הספורט ולהתאים לעצמכם פוליסת ביטוח בריאות לספורטאים שתסייע לכם בעת הצורך.

צרו איתנו קשר ונשמח לסייע:

אני מאשר/ת שקראתי את תקנון האתר | מדיניות הפרטיות

אולי יעניין אתכם:

המרכז לביטוח מקצועות הספורט והרפואה המשלימה

אנו סוכנות הביטוח המובילה בישראל בביטוח מקצועות הספורט ורפואה אלטרנטיבית. אנו מבטחים מאמנים, חדרי כושר, בריכות שחיה, אחריות מקצועית למטפלים ועוד.

צרו קשר

אני מאשר/ת שקראתי את תקנון האתר | מדיניות הפרטיות
ביטוח בריאות לספורטאים
למדו כיצד תוכלו לקבל הנחה בעקבות העיסוק בספורט
לוגו המרכז לביטוח מקצועות הספורט והרפואה האלטרנטיבית

צרו קשר

אני מאשר/ת שקראתי את תקנון האתר | מדיניות הפרטיות
הודעת וואטסאפ

הודעת וואטסאפ

דילוג לתוכן