ברך רצים

אם אתם שומעים את זוג המילים ברך רצים, אתם ודאי חושבים שמדובר על צורת ברך שיש לאנשים שרצים, אך לא כך הדבר! ברך רצים או בשמו הלועזי RUNNER'S KNEE, זהו שם של פציעה נפוצה באזור הברך אצל אנשים שרצים וניתן לראות אותה גם אצל אנשים אחרים שלא מבצעים ספורט זה.

אזור הכאב בפציעה זו מתמקד במפרק הברך וסביב הפיקה. הכאב מגיע בדרגות שונות ועשוי להביא את האדם למצב של חוסר תזוזה כאשר הוא חזק מאוד. כתבה זו היא סקירה על פציעת ברך רצים, איך מטפלים בה?, מי נמצא בסיכון ללקות בה? ואיך ביטוח בריאות לספורטאים יכול לעזור לכם?.

תוכן עניינים

***המאמר הבא מאפשר לקבל ידע כללי על תופעת ברך רצים, אך הוא לא מהווה מקור מידע רפואי או המלצה רפואית כלשהי. בכל בעיה בברך כתוצאה מחבלה או ספורט מסוים, יש לפנות לרופא המטפל***

איך מתרחשת התופעה של ברך רצים?

אז למעשה, כאבים בברך אחרי ריצה הם דיי נפוצים ופציעת ברך רצים היא למעשה תסמונת הכאב הפטלופמורלי המתארת כאבים באזור הפיקה ובין מפרק הפיקה למפרק הירך כתוצאה משחיקה של סחוס הפיקה וחוסר איזון בין הפיקה לעצם הירך.

התסמונת מתפתחת כאשר מופעל על אזור הברך לחץ רב שנובע מריצה אינטנסיבית מידי אצל אנשים שרצים ומעוד תופעות אחרות שמייצרות את אותו הלחץ על הפיקה, כמו השמנת יתר לדוגמה או רכיבה על אופניים. ברך רצים זו רק אחת מתוך מספר פציעות ברך שקיימות אצל אנשים שעוסקים בפעילות זו. הבעיה בפציעה בברך שהיא כואבת מאוד ועשויה להשבית אתכם מלעשות פעילות זמן רב.

איך תזהו שנפצעתם?

את הכאב של ברך רצים כל אדם חווה בצורה אחרת ובדרגות כאב שונות. הכאב מתרכז באזור הפיקה וסביב לה ומתגבר כאשר מכופפים את הברך.

אנשים שסובלים מפציעת ברך רצים, יחושו כאבים בעת קפיצה, עליה מישיבה לעמידה, ירידה במדרגות וגם כאבי ברך לאחר ריצה ובמהלכה. יש אנשים שמפתחים באזור הפיקה גם נפיחות ואודם מקומי. אם אלו התסמינים שאתם חווים, זה הזמן לגשת לרופא המשפחה ולבקש בדיקות CT ו-MRI על מנת לאבחן את התופעה בוודאות ולהתחיל בטיפול מתאים.

איך מטפלים בפציעת ברך רצים?

לאחר שביצעתם את סריקות הדימות השונות והרופא אבחן כי אתם סובלים מתופעת ברך רצים, יש להתחיל מיד בטיפול על מנת למנוע החמרה והשבתה שלכם מפעולות פשוטות ובסיסיות כמו הליכה. ברך אצנים טיפול מתחיל קודם כל במנוחה של הברך.

עליכם להפסיק פעילויות ריצה ופעילויות ספורט לזמן מה, לקרר את הברך בעזרת קרח ולחבוש אותה בתחבושת אלסטית. מטרתן של פעולות אלו, להוריד את הנפיחות המקומית שנוצרה. לאחר זמן מה, כאשר הנפיחות כבר ירדה והכאבים החלו לפחות, זה הזמן לגשת לטיפול פיזיותרפיסטי ולהחזיר לאט לאט את הברך לפעילות.

הפיזיותרפיה למעשה תחזיר לברך בהדרגה את הכוח שלה והתנועה. במקרים מסוימים, ילך האדם הפצוע עם סד לזמן מוגבל או שיומלץ לו על ניתוח במקרה והברך לא חזרה לתפקוד. כמו שאתם מבינים יש כאן מספר פעולות רפואיות קריטיות שעשויות גם לעלות לכם יקר. אם אתם ספורטאים אצנים, חשוב שתדאגו לביטוח לספורטאים שיכסה את הוצאות הטיפולים ואם אתם מאמני כושר, בטחו עצמכם בביטוח מקצועי למאמנים ותימנעו מתביעות של מתאמנים שנפצעו.

איך למנוע את התופעה?

תופעת ברך רצים מתרחשת כאשר רצים בטכניקה שאינה נכונה, כאשר נעלי הריצה אינן נוחות ואינן מותאמות לריצה, במצבים של עודף משקל שיוצר לחץ על הפיקה, כאשר מבצעים אימונים אינטנסיביים מידי ולפעמים בשל מחלות מפרקים מגוונות.

מי שרוצה למנוע את פציעת הברך רצים, חייב לבצע פעילות ריצה בעצימות המתאימה לגוף ובאופן מבוקר. כמו כן, יש לרוץ אך ורק עם נעלי ריצה בעלות בולמי זעזועים איכותיים. שימו לב שאתם רצים כאשר כובד הגוף מתפרש על כל כף הרגל ומאפשר לה להיות בולם זעזועים טבעי של הגוף.

לסיכום, אם אתם חשים בכאב כלשהו באזור הפיקה לאחר ריצה, זה הזמן לבדוק האם מדובר בברך רצים ולהתחיל בטיפול מתאים. אם יש לכם ביטוח לספורטאים, תוכלו להפעיל אותו ולשלם את הוצאות הטיפול בעזרת כיסוי זה.

צרו איתנו קשר ונשמח לסייע:

אני מאשר/ת שקראתי את תקנון האתר | מדיניות הפרטיות

אולי יעניין אתכם:

המרכז לביטוח מקצועות הספורט והרפואה המשלימה

אנו סוכנות הביטוח המובילה בישראל בביטוח מקצועות הספורט ורפואה אלטרנטיבית. אנו מבטחים מאמנים, חדרי כושר, בריכות שחיה, אחריות מקצועית למטפלים ועוד.

צרו קשר

אני מאשר/ת שקראתי את תקנון האתר | מדיניות הפרטיות
ביטוח בריאות לספורטאים
למדו כיצד תוכלו לקבל הנחה בעקבות העיסוק בספורט
לוגו המרכז לביטוח מקצועות הספורט והרפואה האלטרנטיבית

צרו קשר

אני מאשר/ת שקראתי את תקנון האתר | מדיניות הפרטיות
הודעת וואטסאפ

הודעת וואטסאפ

Call Now Button דילוג לתוכן