נקע בקרסול לספורטאים

אחת הפציעות המוכרות בענפי ספורט שונים היא קרע בשריר. במאמר הבא נסקר פציעה זו ונסביר איך ביטוח בריאות פרטי לספורטאים יוכל לסייע לכם.

תוכן עניינים

*** אין לראות במידע זה מקור מידע רפואי מוסמך, בכל כאב או פציעה באזור הקרסול, יש לפנות לרופא המטפל***

מהו נקע בקרסול?

הקרסול הוא למעשה מפרק המחבר בין שוק הרגל לכף הרגל. החיבור של מפרק זה מאפשר את התנועה של כף הרגל ובאמצעותו אנו מצליחים ללכת, לרוץ, לקפוץ ולבצע עוד פעולות. עצמות השוק, עצמות הירך ועצמות העקב נמצאות יחד בפעולה כאשר מפרק הקרסול נע וכל תנועה שאינה נכונה, עלולה להביא לחוסר יציבות ופריקה של הקרסול. נקע נגרם מתנועה לא נכונה בעוצמה חזקה על אזור הקרסול. בהרבה מאוד פעמים זה מתרחש כאשר הרגל מסתובבת לכיוון פנים כף הרגל ויש מתיחה חזקה של רצועות הקרסול. 

ממה נגרם נקע בקרסול?

נקע בקרסול וכאב בקרסול נגרמים ברוב הפעמים מתנועה שאינה נכונה או בלימה שאינה נכונה. במצב כזה כף הרגל ואזור הקרסול לא מצליחים לבלום את זעזועי התנועה, הרצועות נמתחות וגורמות לפציעה וכאבים באזור. את פציעות הנקע בקרסול מחלקים באופן רפואי לשלוש:

נקע מדרגה ראשונה – בנקע זה, אחת הרצועות של הקרסול נמתחו, אך לא נוצר בהן קרע. מצב זה לרוב, ילווה בכאב ונפיחות קלה.

נקע מדרגה שניה – בנקע זה קיים קרע חלקי באחת מהרצועות. לפעמים הקרע יהיה בשתיים מהן בו זמנית. בקרע חלקי זה תהיה נפיחות, כאב, רגישות ולפעמים גם שטפי דם שנראים לעין.

נקע מדרגה שלישית – בנקע זה, קיים קרע מלא של רצועה אחת או שתיים. בנקע מלא, מעבר לנפיחות, הכאב ושטפי הדם, תהיה גם חוסר יציבות ובעיה לדרוך על הרגל ולבצע פעולת הליכה.

כמה הבעיה נפוצה בקרב ספורטאים ורצים?

אצל ספורטאים עיקום בקרסול הוא שכיח, כי הם מבצעים באופן קבוע פעילות גופנית עצימה. אנשים שמשחקים כדורגל, כדורסל, רצים, קופצים וכדומה, עשויים לפעמים לאבד את היציבות ובכך, מבלי שהתכוונו, לעקם את האזור ולמתוח את הרצועות. מדובר על פציעה שמתרחשת גם אצל ספורטאים מנוסים ואפילו אצל אנשים שפשוט מבצעים ספורט יומי של הליכה. מעידה לא נכונה, חוסר יציבות רגעי ועוד, כל אלו עשויים לגרום לנקע מלא, חלקי או מדרגה ראשונה.


מה התסמינים המעידים על כך שיש לכם נקע בקרסול?

איך מזהים נקע בקרסול? התסמין הבולט ביותר הוא כאב ונפיחות של האזור. הכאבים והנפיחות משתנים על פי דרגת החומרה של הנקע. כמו כן, ככל שדרגת החומרה גבוהה יותר, אתם תראו פגיעה בכלי דם באזור, שטפי דם וחוסר יכולת ללכת על הרגל או להיות יציבים. כמובן שחלק מהתסמינים עשויים להעיד על פציעות אחרות בכף הרגל ולכן חשוב מאוד לגשת לרופא שיבדוק את המצב ויאבחן אותו. אם אתם חשים כאבים בקרסול לאחר ריצה או שאתם רואים מצב של נפיחות, גשו לרופא. כמו כן, עשויים להיות מצבים של נקע בקרסול ללא נפיחות, אך עם כאב ורגישות במקום.

איך מאבחנים נקע בקרסול?

נקע בקרסול אבחון מבצעים אצל רופא ועדיף אצל רופא המומחה לפציעות ספורט. רופאים אלו מכירים היטב מהו עיקום קרסול ואילו תנועות עשויות לגרום לו. פרוטוקול הטיפול של הרופאים לוקח את צורת הנפילה ואבחון החומרה על פי צילום רנטגן ואולטרסאונד ולפי זה מותאם טיפול יעיל שאמור להחזיר את כף הרגל לפעילות ויציבה טובה. 

איך מטפלים בנקע בקרסול?

טיפול מומלץ עבור נקע בדרגת חומרה 1 –  נקע בקרסול בדרגת חומרה אחת הוא נקע פשוט יחסית המלווה בכאב קל ולפעמים גם נפיחות. טיפול ראשוני בנקע בקרסול הוא לשים על המקום קרח, על מנת להוריד את הנפיחות ולהמתין מספר ימים במנוחה. המנוחה חשובה ועוזרת למקום ולהחלים.

טיפול בדרגות חומרה שתיים ושלוש – כאשר מדובר על קרע חלקי או מלא ברצועה או בשתיהן, יש לגשת לרופא. רופא מומחה יוכל לבדוק את מצב הפציעה לפי מקרה הנפילה או עיקום הקרסול. הוא גם יבחן את רמת הכאבים ומצב הרצועות ברגל. הוא ישלח אתכם לצילום רנטגן, יבצע אולטרסאונד, יזהה את אזור הקרע ויתאים עבורכם טיפול.

בהתחלה הוא ייתן לכם משככי כאבים ותרופות נוגדות דלקת. המטרה של התרופות היא גם להקל עליכם וגם להוריד את הדלקת שנוצרה באזור. כמו כן, ימליץ על מנוחה, שימוש בקרח, חבישה אלסטית שתייצב את האזור והרמת הרגל על כרית גבוהה כדי לשפר את זרימת הדם לאזור שחשובה כדי להבריא את הרקמות. כל הטיפולים הללו עשויים לקחת זמן וקשה להגדיר נקע בקרסול זמן החלמה ברור. יש לבצע את הטיפולים הללו כמה שיותר קרוב לפציעה, בצורה זו הקרסול יוכל להשתקם מהר יותר.

לאחר שביצעתם את השלבים ואתם כבר מצליחים לדרוך על הרגל, יש להתחיל בטיפול פיזיותרפיסטי. יכול להיות שעדיין תחושו כאב קל, אך הוא ילך ויתמתן עם התנועה והתזוזה בטיפולי הפיזיותרפיה.

במקרים מיוחדים של נקע בקרסול נפיחות לא יורדת וכאבים מתמשכים, פרוטוקול טיפול בנקע בקרסול לא יעזור ובעיית היציבות והדריכה על הרגל עשויים להמשיך. עבור מקרים מיוחדים אלו לרוב יוצע טיפול פיזיותרפיסטי שונה ומותאם או ניתוח אורתופדי.

איך ביטוח ספורטאים יכול לעזור לספורטאים ומאמני כושר?

פציעת נקע בקרסול לספורטאים היא פציעה שכיחה וככל שדרגות החומרה גבוהות יותר, כך הספורטאי עשוי להיות מושבת לזמן ארוך יותר. כמו כן, עלויות הטיפול אצל ספורטאים מומחים בפציעות ספורט, עשויים לעלות לא מעט. ספורטאי שזהו המקצוע שלו, חייב שיהיו לו בטחונות שיעזרו לו לעבור את התקופה הזו. ביטוח בריאות לספורטאים הוא הביטחון שייתן לכם שקט בזמן פציעה. יותר מזה, אם אתם מאמני כושר, עליכם לקחת בחשבון שמתאמנים שלכם שנקעו את הקרסול, עלולים לתבוע אתכם על רשלנות מקצועית. בעזרת ביטוח למאמני כושר, תוכלו לכסות הוצאות משפט וטיפול עבורם. צרו קשר עם המרכז לביטוח מקצועות הספורט ותדאגו לרשת הגנה ביטוחית משתלמ

צרו איתנו קשר ונשמח לסייע:

אני מאשר/ת שקראתי את תקנון האתר | מדיניות הפרטיות

אולי יעניין אתכם:

המרכז לביטוח מקצועות הספורט והרפואה המשלימה

אנו סוכנות הביטוח המובילה בישראל בביטוח מקצועות הספורט ורפואה אלטרנטיבית. אנו מבטחים מאמנים, חדרי כושר, בריכות שחיה, אחריות מקצועית למטפלים ועוד.

צרו קשר

אני מאשר/ת שקראתי את תקנון האתר | מדיניות הפרטיות
ביטוח בריאות לספורטאים
למדו כיצד תוכלו לקבל הנחה בעקבות העיסוק בספורט
לוגו המרכז לביטוח מקצועות הספורט והרפואה האלטרנטיבית

צרו קשר

אני מאשר/ת שקראתי את תקנון האתר | מדיניות הפרטיות
הודעת וואטסאפ

הודעת וואטסאפ

דילוג לתוכן