דורבן ברגל – פציעת ספורט שכדאי להכיר

התופעה של דורבן ברגל מאוד מוכרת בקרב האנשים שעושים ספורט וודאי יצא לכם לשמוע את זוג המילים הללו גם בקרב אנשים שלא מבצעים פעילות גופנית ספציפית. מדובר בדלקת באזור העקב וקשת כף הרגל שגורמת לכאבים לא נעימים ולפעמים אפילו כאבים עזים.

בכתבה הבאה נסביר מהי הדלקת שנקראת דורבן בעקב, מי עשוי לסבול מתופעה זו, מהם דרכי הטיפול בה ואיך ביטוח בריאות לספורטאים עשוי מאוד לעזור במקרה ואתם סובלים מהתופעה.

תוכן עניינים

***אין לראות בכתבה זו מידע רפואי מוסמך או המלצה רפואית. בכל בעיה ברגל, כף הרגל או דורבן ברגל, יש לפנות לרופא המטפל***

מהי תופעת הדורבן ברגל ואיך היא נוצרת?

דורבן בכף הרגל זו למעשה דלקת ברקמת החיבור בין עצם העקב לרקמת החיבור של האצבעות. החיבור בין שני אזורים אלו יוצרים את קשת הרגל שהינה בולם זעזועים של כף הרגל בעת פעילות גופנית או פעילות הליכה שאנו מבצעים בשגרה.

כאשר הפעילות הגופנית היא עצימה או שאנו מבצעים הליכה ממושכת מבלי שאנו רגילים אליה, נוצר עומס על אזור הקשת, דבר היוצר דלקת במקום. לדלקת זו קוראים דורבן מהסיבה שבעת הדריכה על הרגל חשים בכאב חד ולא נעים. אם אתם חשים בכאב בעקב הרגל, מומלץ ללכת ולבדוק האם אתם סובלים מדלקת ברקמת החיבור.

תסמינים נפוצים בקרב הסובלים מדורבן ברגל

יש מספר תסמינים המאפיינים את תופעת הדורבן ברגל ועליהם מדווחים אנשים רבים, בניהם:

  • נפיחות ואודם מקומי – יש כאלו שיחושו בחום מקומי, יש כאלו שיראו נפיחות באזור ויש אנשים שאפילו יחושו או יראו יציאה של נוזל דלקתי.
  • כאבים באזור העקב – מדובר על כאבים באזורים שונים של עקב כף הרגל. חלק מהאנשים יחושו כאב דוקר, ממש כאילו מסתתר שם קוץ מאוד גדול וחלק מהאנשים יחושו בכאב מפושט. דרגות הכאב משתנות מאדם לאדם.
  • כאבים חוזרים במשך היממה – הכאבים יחזרו בעיקר בבוקר כאשר קמים מהמיטה והרגל לא זזה זמן במשך כל הלילה ולפעמים הוא יחזור לאחר עמידה ממושכת או פעילות מאומצת. כאבים חזקים שמתגברים עשויים להעיד על דלקת שהתפשטה לאזורים נוספים כמו גיד אכילס לדוגמה. בשל כך, חשוב מאוד לגשת לטיפול במהירות ולא לחכות, כי הדלקת לא תיעלם מעצמה, אלא עשויה רק להחמיר.

את מי התופעה פוקדת יותר באוכלוסייה?

תופעת הדורבן ברגל פוקדת אנשים שעושים ספורט עצים של ריצה והליכה, אנשים שמבצעים ספורט מבלי לנעול נעלי ספורט מותאמות וגם אנשים שעומדים זמן רב על הרגליים כמו ספרים לדוגמה ואנשים בעלי משקל עודף שיוצר לחץ על אזור הקשת.

בכל המקרים הללו, הלחץ על קשת הרגל הוא גדול והוא זה שיוצר את הדלקת המקומית והלא נעימה. דורבן לספורטאים הוא למעשה תופעה מאוד לא נעימה שלפעמים יוצרת הפסקה בשגרת הספורט, דבר שאגב לא מומלץ ודווקא ההמלצות הן הורדה בעצימות, אך להמשיך בפעילות. בכל מקרה אם אפשר להימנע מהלחץ על הקשת, זה עדיף.  

איך ניתן להימנע מדורבן ברגל?

למעשה הדרך הטובה ביותר להימנע מדורבן ברגל היא לדאוג לבלימת זעזועים טובה יותר בעת עמידה ממושכת או ספורט שבו כף הרגל עובדת יותר ומושפעת מלחץ הגוף. קשת הרגל היא בולם זעזועים טבעי, אך ניתן להוסיף לה גם מדרסים כתוספת ונעליים אורתופדיות או נעלי ספורט המותאמות לריצה.

כמו כן, אם כבר סבלתם מהתופעה בעבר, ודאי קיבלתם עבור דורבן ברגל תרגילים פיזיותרפיסטים לחיזוק האזור. בהחלט תוכלו להשתמש בידע זה ולבצע את התרגילים בשגרה על מנת למנוע את החזרה של הדלקת.

איך מטפלים בדורבן ברגל?

טיפול בדורבן בכף הרגל כולל טיפול מקצועי אצל פיזיותרפיסט וגם מנוחה קלה ותרגילים שניתן לבצע בבית. אם אתם קמים בבוקר וחשים בכאבים עזים, חשוב להניע את האזור ולנסות לדרוך על כדור טניס ולגלגל אותו על אזור הקשת. פעולה זו עוזרת לפזר את הכאב. בהתחלה יכאב לכם מאוד, אך לאט לאט אתם תתחילו לחוש בהקלה. כמו כן, ניתן ומומלץ במהלך היום לחבוש את הרגל בתחבושת אלסטית שתעזור להחזיק את המקום ותמנע מעט את הכאב.

בטיפול של הפיזיותרפיסט תקבלו תרגילים נוספים לאזורים קרובים המשפיעים על הלחץ של האזור ויעשה שימוש במכשירי לייזר וטנס שיש האומרים כי יש להם השפעה על הכאב ושיקום המקום.  כמו כן, יומלץ לכם גם לגשת לטיפול הוליסטי הכולל דיקור, עיסוי וטיפול בעזרת כדור קרח שמטרתם לעזור בהורדת הכאב, הורדת הדלקת וכמובן הורדה של הלחץ על הקשת. ככל שתבצעו טיפול בדורבן ברגל מהר יותר, כך הדלקת תעבור מהר יותר.

אנשים שסובלים מכאבים עזים יוכלו לקבל טיפול תרופתי לזמן מסוים. הטיפול התרופתי יכלול תרופות נוגדות דלקת וסטרואידים שעשויים לעזור לדלקת לעבור.

במקרים מסוימים של דלקת חריפה ימליצו על זריקות. אם ביצעתם את כל הטיפולים הללו והדלקת לא עברה וכמובן גם לא הכאב, יבחן הרופא אפשרות לניתוח. ניתוח כזה ישחררו מעט את רקמת החיבור על מנת להקל על הלחץ המקומי. האפשרות להגיע לניתוח אינה שכיחה ומחליטים החלטה כזו רק לאחר ששאר הטיפולים לא עזרו. לרוב הם עוזרים וזאת במידה שהמטופל מתמיד בטיפול, ניגש אליו יחסית בזמן ולא לאחר זמן ממושך של כאבים.

עלויות הטיפול בדורבן ברגל

הטיפול בדורבן ברגל מצריך לפנות גם לפיזיותרפיסט מומחה או אפילו ספורטראפיסט וגם לטיפול הוליסטי. במקרים רבים מדובר בטיפולים פרטיים הכוללים סדרת מפגשים בעלות גבוהה שלא ניתן להימנע ממנה, כי חייבים לטפל בבעיה ולהימנע ככל האפשר מלהגיע לניתוח.

בשל כך, ההמלצה הטובה ביותר עבור ספורטאים שמבצעים ספורט בשגרה, לרכוש פוליסת ביטוח בריאות לספורטאים. פוליסה זו תוכל להוות כיסוי כספי במידה ודלקת זו פקדה אתכם. כמו כן, אם אתם מאמני כושר, חשוב לדאוג לפוליסת ביטוח למאמני כושר שתכסה תביעות של מתאמנים שפקדה אותם דלקת זו ומבקשים מהמאמן שייקח חלק בנזק שנגרם להם.

לסיכום, דורבן בכף הרגל זו תופעה שכיחה הפוקדת גם ספורטאים וגם אנשים שעומדים על הרגליים באופן ממושך. מדובר על תופעה לא נעימה שעשויה להחמיר עם הזמן, במידה והיא לא מטופלת כראוי. טיפול נכון יוכל להעביר את הדלקת ולמנוע ניתוח באזור. את עלות הטיפולים ניתן לכסות בעזרת ביטוח לספורטאים. אנו במרכז לביטוח מקצועות הספורט נוכל להתאים עבורכם את הביטוח הנכון שיהווה עבורכם רשת הגנה איכותית.

צרו איתנו קשר ונשמח לסייע:

אני מאשר/ת שקראתי את תקנון האתר | מדיניות הפרטיות

אולי יעניין אתכם:

המרכז לביטוח מקצועות הספורט והרפואה המשלימה

אנו סוכנות הביטוח המובילה בישראל בביטוח מקצועות הספורט ורפואה אלטרנטיבית. אנו מבטחים מאמנים, חדרי כושר, בריכות שחיה, אחריות מקצועית למטפלים ועוד.

צרו קשר

אני מאשר/ת שקראתי את תקנון האתר | מדיניות הפרטיות
ביטוח בריאות לספורטאים
למדו כיצד תוכלו לקבל הנחה בעקבות העיסוק בספורט
לוגו המרכז לביטוח מקצועות הספורט והרפואה האלטרנטיבית

צרו קשר

אני מאשר/ת שקראתי את תקנון האתר | מדיניות הפרטיות
הודעת וואטסאפ

הודעת וואטסאפ

דילוג לתוכן