4 פציעות שחייה נפוצות

שחייה נחשבת לענף ספורט שבו יש הכי פחות פציעות, ביחס לענפים אחרים. למרות השכיחות הנמוכה של פציעות הדומות לענפי ספורט אחרים, קיימות פציעות אחרות שמאפיינות את ענף זה.


הפציעה הכי פחות שכיחה בענף היא פציעת ראש הנגרמת מקפיצת ראש שאינה נכונה, מעבר לפציעה זו, רוב הפציעות בענף ספורט זה שייכות לפעילות יתר והחזרתיות בתנועה הגורמים לדלקות במקומות הפעילים.


בכתבה הבאה תוכלו להכיר את פציעות השחייה הנפוצות, דרך הטיפול המומלצת בהם ואיך ביטוח לספורטאים עשוי עזור לכם.

תוכן עניינים

***המידע בכתבה הבאה הוא להעשרה בלבד והוא לא מהווה המלצה רפואית. בכל בעיה רפואית בזמן שחייה, יש לפנות לרופא המטפל***

מה גורם לשחיינים להיפצע?

שחייה ובעיקר שחייה מקצועית מתבצעת מידי יום, כאשר האימון הוא אינטנסיבי והשחיין מבצע לפחות 200 בריכות בתוך בריכה אולימפית או בגודל הדומה לה. מדובר על אימון עצים בו פעולות הגוף חוזרות על עצמן. כתוצאה מהחזרתיות בתנועה, האיברים נשחקים ונפצעים. כמו כן, אסור לבצע אימון כזה בזמני עייפות. העייפות גורמת לכך שהשחיין מבצע את תנועות השחייה בצורה לא נכונה הגורמת לפציעות.  

מהן ארבעת פציעות השחייה הכי נפוצות?

באופן כללי ניתן לומר כי טכניקות שחייה נכונות הן חשובות מאוד וכאשר הן מתבצעות בצורה לקויה, השחיין עלות ללקות במספר פציעות שחייה שנפוצות בתחום. להלן 4 הפציעות הנפוצות ביותר בענף השחייה.

כתף שחיינים

זוהי פציעה שאופיינית לשחיינים השוחים בסגנון חתירה ופרפר שבהם מופעל כוח פיזי רב על אזור מפרק הכתפיים. בעקבות החזרתיות על התנועה או תנועות שאינן נכונות, נוצרת דלקת בגידי המפרק המסתובב. הדלקת יוצרת כאב מקומי עז שמגביל את התנועה ואף מקרין למעלה ויוצר כאבי צוואר.

אבחון של כתף שחיינים נעשה על ידי צילום רנטגן ו-MRI והטיפולים המוצעים עבור כתף של שחיין כיום הם טיפול בלייזר או אינפרא אדום, פיזיותרפיה וניתוח במצבים מורכבים של פציעה. טיפול בכתף שחיינים הוא מחייב. ללא טיפול יהיה קשה מאוד לחזור לפעילות שחייה רגילה.

ברך שחיינים

פציעות שחיה

ברך שחיינים היא פציעה המתרחשת במהלך שחיית חזה. במהלך שחייה זו, מתרחשת כפיפה מלאה של הברך בחזרתיות קבועה כנגד התנגדות המים. עם התנועה, קיימת גם תנועה סיבובית קלה של אזור הירך. כאשר מבצעים את התנועות הללו, מופעלים על הברך כוחות היוצרים לרצועה הפנימית מתיחה. בהתחלה, הכאבים של פציעה זו חלשים וכמעט אינם מורגשים. מסיבה זו, שחיינים רבים לא מצליחים לזהות כי נפצעו והם מגלים זאת רק במצב מתקדם של הפציעה.

כדי לזהות מצב של ברך שחיינים, יש לבצע MRI או CT. לאחר האבחון יש להתחיל בטיפול פיזיותרפי. חשוב לציין ששחיינים שרוצים למנוע את הדלקת הזו, יוכלו לבצע חיזוק של שרירי הירך המכופפים ושרירי הפושטים של הברך וכך ימנעו ויפחיתו היווצרות של דלקת במקום.

צביטה בכתף

צביטה בכתף השחיין (impingement Syndrome) היא למעשה דלקת בגיד הסופר ספינטוס הנמצא בחלק הקדמי של הכתף. מדובר על כאבים דוקרים בזמן תנועה והרמה של היד. דלקת זו מתחילה כאשר גיד הסופר ספינטוס מתחכך עם מפרק הגלנו הומרל ויחד הם יוצרים את התחושה של צביטה חזקה ולא נעימה. החיכוך מתרחש כאשר מבצעים פעילות מאומצת ללא מנוחה.

הטיפול בדלקת זו מחייב הפסקת פעילות באופן זמני של המקום. יש לבצע טיפול פיזיותרפי המאפשר תנועה נכונה ומלאה של המפרק ומנוחה לאחר הטיפול באמצעות חבישה מיוחדת לאזור הכתף.

אוזן של שחיינים

אוזן של שחיין היא דלקת בתעלת האוזן החיצונית הנגרמת בעיקר מכניסה של מים לתעלת האוזן. הכאב מתבטא בכאב חזק כאשר נוגעים באזור האפרכסת. עוצמת הכאב משתנה אצל כל אחד ובהתאם למצב הדלקת.

הדרך למנוע דלקת אוזן שחיין, היא להשתמש באטמי אוזניים וכובע שחייה שלא מאפשרים כניסה של מים לתוך האוזן. אם בכל זאת פקדה אתכם דלקת כזו באוזן, הטיפול הוא טיפול מקומי בעזרת טיפות.

האם הפציעות מאפיינות רק שחיינים מקצועיים?

פציעות ספורט שחייה הן פציעות המתרחשות בעקבות מספר סיבות שהזכרנו קודם. אם מדובר על שחיינים מקצועיים, הרי שהפציעות מתרחשות בעיקר בגלל אימונים אינטנסיביים וחזרתיות התנועה. לשחיינים אלו אנו ממליצים לרכוש ביטוח לשחיינים, באמצעותו יוכלו לקבל טיפול רפואי איכותי ולחזור להתאמן כמה שיותר מהר.

כאשר מדובר בשחיינים שאינם מקצועיים כמו תלמידים בחוג, הפציעות נובעות בעיקר מתנועות שאינן נכונות. באימונים אלו יש מאמן שחייה שמלמד ביצוע נכון של התנועות, אך עד שמבצעים אותן נכון, בינתיים עלולים להיפצע. בשל כך, מאמני שחייה רבים מחויבים לדאוג לעצמם לביטוח אחריות מקצועית למדריכי שחיה שיעזור להם במידה ומתאמן החליט לתבוע אותם בשל פציעה.

לסיכום, שחיינים מתמודדים עם פציעות שונות ומגוונות וזאת בניגוד לסברה הרווחת כי מדובר בענף ספורט שלא נפצעים בו. הפציעות נובעות בעיקר מחזרתיות התנועה ותנועות שאינן נכונות. מי שעוסק במקצוע השחייה, חייב לדאוג לעצמו מבחינה ביטוחית באמצעות ביטוח לספורטאים, על מנת שהפציעות לא ישביתו אותו לזמן רב.

טיפול רפואי נאות שעלותו לעיתים יקרה מאוד, עשוי לעזור במצבים אלו וניתן כיום לעשות זאת באמצעות כספי הביטוח. אנו במרכז לביטוח מקצועות הספורט מחכים לכם עם ביטוחים מצוינים ומשתלמים עבור ענף השחייה ועבור ענפי ספורט נוספים. צרו עמנו קשר ונשמח לעמוד לרשותכם.

צרו איתנו קשר ונשמח לסייע:

אני מאשר/ת שקראתי את תקנון האתר | מדיניות הפרטיות

אולי יעניין אתכם:

המרכז לביטוח מקצועות הספורט והרפואה המשלימה

אנו סוכנות הביטוח המובילה בישראל בביטוח מקצועות הספורט ורפואה אלטרנטיבית. אנו מבטחים מאמנים, חדרי כושר, בריכות שחיה, אחריות מקצועית למטפלים ועוד.

צרו קשר

אני מאשר/ת שקראתי את תקנון האתר | מדיניות הפרטיות
ביטוח בריאות לספורטאים
למדו כיצד תוכלו לקבל הנחה בעקבות העיסוק בספורט
לוגו המרכז לביטוח מקצועות הספורט והרפואה האלטרנטיבית

צרו קשר

אני מאשר/ת שקראתי את תקנון האתר | מדיניות הפרטיות
הודעת וואטסאפ

הודעת וואטסאפ

Call Now Button דילוג לתוכן