11 פציעות ריצה נפוצות וכיצד לטפל בהם

ריצה נחשבת לאחד מענפי הספורט הכי פופולאריים שיש ואנשים רבים בוחרים לעסוק בספורט זה כי הוא מאוד פשוט וניתן לבצע אותו ברחוב, במגרש השכונתי, בחוף הים ולמעשה בכל מקום שבו יש שטח המאפשר ריצה. 

כמו בכל ענף ספורט, גם ענף הריצה מביא עמו סיכוני פציעות שחשוב להכיר, גם כדי להימנע וגם כדי לדעת איך לטפל בהן במישור הרפואי ולעיתים גם במישור הביטוחי ברכישת ביטוח לספורטאים. הכתבה הבאה היא סקירה של אחד עשר פציעות ריצה הכי נפוצות ואיך מומלץ לטפל בהן.

תוכן עניינים

***המידע הרפואי במאמר זה הינו להעשרה בלבד ואין לראותו כמקור סמכות רפואי. בכל חשד לפציעת ריצה או כל פציעת ספורט אחרת יש לפנות לרופא.  ***

הסיכון הגדול לפציעות כאשר רצים ופציעות הריצה הנפוצות

ריצה היא פעילות ספורטיבית אירובית שעצימותה הולכת וגדלה ככל שמבצעים אותה יותר. אנשים ברמת מתחילים בספורט זה, רצים בהתחלה לאט ועם הזמן מגבירים את הקצב, כאשר הגוף כבר רגיל למהירויות והעצימות הגבוהה. כמו כן, ככל שמבצעים מספורט זה יותר, מתמכרים להרגשה הייחודית של הגוף לאחר ריצה והאינטנסיביות הולכת וגוברת ומביאה עמה סיכון גדול לפציעות ובעיות כרוניות מאזור האגן ועד אזור הקרסוליים וכפות הרגליים.

סוגי הפציעות השונות הן פציעות ריצה למתחילים שאינם מיומנים בספורט זה ועשויים לבצע את הריצה בצורה לא נכונה ועם נעליים שאינן מתאימות והן עשויות לתקוף גם ספורטאים מנוסים שחווים פציעות ריצת מרתון או במהלך אימונים. לפניכם 11 סוגי פציעות נפוצות אצל אנשים שעוסקים בפעילויות ריצה שונות.

1 – דלקת במחתלת כף הרגל – Plantar Fasciitis

מדובר בדלקת בכף הרגל באזור החיבור בין העקב לכריות האצבעות. זוהי דלקת מאוד נפוצה וההחלמה שלה לוקחת זמן רב. האדם שיסבול מפציעה זו, יחוש כאבים בכף הרגל לאחר ריצה. לרוב אלו יהיו כאבים בחלק העליון של כף הרגל שיורגשו בכריות האצבעות ובעקב והם יהיו כאבים חדים. הכאב הולך ונהיה בלתי נסבל והוא מורגש בהתחלה במהלך הריצה ואחרי זמן מה גם בזמני מנוחה.

דלקת במחתלת כף הרגל מתפתחת עקב אימוני יתר ונעליים שאינן מתאימות לכף הרגל ולריצה. כמו כן, במידה ומדובר באדם שאזור השוקיים שלו חלש, חלוקת העומסים לא נמצאת באיזון וגם היא גורמת לדלקת זו. טיפול בדלקת זו יכלול פיזיותרפיה, התאמת מדרסים שיחלקו את העומס נכון בנעליים ותרגילי חיזוק לשרירי השוקיים.

2 – דלקת ברצועה האיליוטיביאלית – Iliotibial Band friction syndrome

האזור של דלקת זו נמצא ברצועה האיליוטיביאלית הנמצאת בחלק האחורי של הירך לבין מספר אזורים של האגן. דלקת זו היא חלק מתוך מספר פציעות ריצה ירך התוקפות בעיקר ספורטאים. אנשים שרצים במסלולי ריצה שאינם מאוזנים הכוללים ירידות ועליות, עשויים להיפצע וללקות בדלקת זו. גם אנשים בעלי מבנה לא תקין של הברכיים או כפות הרגליים נמצאים בסיכון.

על מנת לטפל בפציעה זו, המתאמן יזדקק לתרגילים מייצבים ומחזקים, חבישות ייחודיות וחזרה לריצה בהדרגה. כמו כן, ניתן להיעזר בפיזיותרפיה.

3 – תסמונת ברך רצים – Runner's knee injury

ברך רציםתסמונת ברך ברץ הנקראת גם בעיית ברך רצים היא תסמונת המתרחשת ברוב המקרים בעקבות אימון יתר וחוסר איזון של השרירים סביב הברך, היוצרים עומסים על שרירי הברך החלשים יותר. כאשר יש חוסר איזון וחולשה של השרירים בשילוב עם ריצה על אזורים שאינם שטוחים וטכניקות ריצה שאינן איכותיות, תהיה החמרה בתסמונת זו.

אדם החווה כאבים בברך אחרי ריצה יחוש כאבים חזקים ולעיתים גם התפתחות של דלקת. הכאבים הם חזקים מאוד ועל המתאמן יהיה להשתמש במשככי כאבים בתור התחלה ולאחר מכן ביצוע בירור אורתופדי וקבלת טיפול פיזיותרפי.

4 – כאב בקדמת השוק "שברי מאמץ" – Shin splint

כאבים בקדמת השוק הם אינה תסמונת או פציעה אחת, מדובר במכלול פציעות הכוללות דלקת באזור ושברי מאמץ בדרגות שונות. לכאבים יש רמות שונות, אך כאשר מדובר בשברים, המתאמן יחוש כאבים חזקים במהלך הליכה או ריצה.

פציעות ריצה בשוק הן פציעות הנובעות מריצה שאינה נכונה ונעילת נעלי ספורט שאינן מיועדות לריצה ואינן מותאמות לרגלו של המתאמן. הטיפול בכאבים אלו מצריכים אבחון מעמיק של המצב, הפסקת אימוני ריצה וחזרה אליהם בהדרגה ובהמלצת הפיזיותרפיסט.

מאמני ריצה מכירים היטב פציעות מסוג זה והם עושים הכל על מנת לעזור למתאמנים למנוע אותן. על אף ניסיונות המניעה, מאמנים חשופים לתביעות כאשר מתאמנים לוקים בפציעות אלו ומושבתים מהפעילות מאחר והתתאמן יכול לבוא בטענה למאמן שנבנתה עבורו תוכנית אימונים לא מתאימה ולכן ההמלצה עבור מאמני ריצה לרכוש ביטוח אחריות מקצועית למאמני כושר.

5 – דלקת בגיד אכילס – Achilles Tendinitis

דלקת בגיד אכילסרבים רוצים לדעת על , tendinitis מה זה, כאשר בעצם רובנו מכירים את התופעה שהיא דלקת בגיד אכילס או פציעות ריצה תאומים. גיד אכילס נמצא בחלק האחורי התחתון של השוק. אזור זה מועד לדלקות והוא נפוץ מאוד בקרב אנשים שרצים. לרוב המקום יהיה מעט נפוח וכואב ולוקח המון זמן עד מצב של החלמה.

הסיבה לפציעה זו נובעת מהתקצרות של שרירי השוק והתאומים. התפתחות הדלקת היא איטית מאוד ואנו נבין שיש לנו דלקת רק לאחר מספר חודשים כאשר נחוש כאב באזור. הטיפול בדלקת יתבצע בתחילה בעזרת קרח על מנת להוריד נפיחות ולאחר מכן הורדת עומסי הריצה ומעקב אורתופדי.

6 – כאבי גב תחתון

רבים מהאנשים שרצים מתלוננים על כאבי גב תחתון. יש המון סיבות שבגללן אדם שרץ יחווה כאבי גב תחתון בניהן עייפות יתר הגורמת למרחקי ריצה שונים בכל אימון, ריצה על משטחים שונים לא בהדרגה, נעלי ריצה שחוקות או שאינן מתאימות לריצה, עודף משקל היוצר עומסים באזור, נחיתה לא רכה במהלך ריצות באזורים עם מדרגות ועוד. מכיוון שמדובר בהמון סיבות לכאבים, הטיפול המומלץ הוא פיזיותרפיה.

7 – כאבים במפרקי האגן

מפרקי האגן הם למעשה שני מפרקים המתחברים לעצם האגן. בשגרה, אין למפרקים אלו תזוזה משמעותית, אך היא קיימת ועשויה להיעשות בצורה לא נכונה במהלך ריצה שתגרום לכאבים חזקים המקרינים גם לכיוון הרגל. את הכאבים לא תחושו במהלך הריצה, אלא כאשר תעברו ממצבים של ישיבה או שכיבה למצב של עמידה. כדי לטפל בכאבים אלו, יש לבצע אבחון מעמיק ולאחר מכן טיפול אורתופדי לשחרור המפרקים.

8 – נקע בקרסול

פציעת ריצהנקע בקרסול נחשב לפציעה תאונתית שבה האדם הרץ נחת עם הרגל בתנועה סיבובית שגרמה למתיחה או קרע של רצועות הקרסול. כאבים בקרסול לאחר ריצה הם חזקים ולא מאפשרים המשך ריצה למספר שבועות.

הכאב עשוי להיות בצדדים שונים של הקרסול, בניהם כאב בצד החיצוני של כף הרגל  או נפיחות בגב כף הרגל. הטיפול בנקע כולל הסתכלות אצל אורתופד, צילום האזור ופיזיותרפיה. כמו כן, מומלץ לשים על המקום קרח על מנת להוריד נפיחות.

9 – דורבן

הדורבן הוא למעשה דלקת של הרצועה הפלנטרית הנראית כמו קוץ כאשר מבצעים צילום לאזור העקב. הכאב הוא חזק ומרגישים אותו כאשר דורכים על אזור העקב. לאנשים שרצים יש נטייה לפתח את הדלקת הזו והיא גם משביתה אותם מלהמשיך לרוץ. לטיפול בדורבן יש מספר פעולות חשובות. תחילה יש להוריד עומסים, לדאוג לנעליים נוחות, לקחת משככי כאבים ונוגדי דלקת ולהשתמש במדרסים שהותאמו במיוחד לכם.

10 – כאבי מפשעות – Groin pain

כאבי מפשעות לאחר ריצה מתרחשים עקב האטה מהירה של הריצה או תנועות חדות במהלכה. כאשר קיים חוסר איזון באזור של שרירי האגן, קל מאוד לחוש בכאבים אלו.  החלמה מכאבי המפשעות מצריכים טיפולי פיזיותרפיה לחיזוק השרירים והתנועה.

11 – נוירומה על שם מורטון

נוירומה היא למעשה יבלת הנוצרת על גבי העצבים בכף הרגל והיא יוצרת כאבים בקשת החיצונית של כף הרגל. ניתן לומר שזהו גידול שפיר על העצב היוצר כאבים במקום. היבלת נגרמת מליקויים במבנה כף הרגל בשילוב עם טכניקת ריצה שאינה נכונה. בנוירומה ניתן לטפל באמצעות נעליים נוחות ומתאימות לריצה, שימוש במדרסים, שימוש במשככי כאבים ובמקרים קיצוניים ביצוע של ניתוח להסרת היבלת.   לסיכום, ריצה היא פעילות אירובית מצוינת ופשוטה שטומנת בחובה המון סוגים של פציעות אם לא עושים אותה נכון.

לפני שאתם מתחילים לרוץ, מומלץ לדאוג לנעלי ריצה איכותיות, לבצע את הריצה בהדרגה, לרוץ במשטחים ישרים ולדאוג לביטוח לספורטאים למקרה שתזדקקו לטיפול רפואי ממוקד. תוכלו למצוא ביטוחי ספורט מגוונים ובמחירים משתלמים אצלנו במרכז לביטוח מקצועות הספורט.

צרו איתנו קשר ונשמח לסייע:

אני מאשר/ת שקראתי את תקנון האתר | מדיניות הפרטיות

אולי יעניין אתכם:

המרכז לביטוח מקצועות הספורט והרפואה המשלימה

אנו סוכנות הביטוח המובילה בישראל בביטוח מקצועות הספורט ורפואה אלטרנטיבית. אנו מבטחים מאמנים, חדרי כושר, בריכות שחיה, אחריות מקצועית למטפלים ועוד.

צרו קשר

אני מאשר/ת שקראתי את תקנון האתר | מדיניות הפרטיות
ביטוח בריאות לספורטאים
למדו כיצד תוכלו לקבל הנחה בעקבות העיסוק בספורט
לוגו המרכז לביטוח מקצועות הספורט והרפואה האלטרנטיבית

צרו קשר

אני מאשר/ת שקראתי את תקנון האתר | מדיניות הפרטיות
הודעת וואטסאפ

הודעת וואטסאפ

דילוג לתוכן