ארומתרפיה

אחת משיטות הטיפול הפופולאריות ביותר כיום, היא ארומתרפיה. מדובר על שיטה שהיא למעשה שם כללי לטיפול באמצעות שמנים אתריים, שמני בסיס, צמחי מרפא, עצים, תבלינים וחומרים טבעיים אחרים. שיטה זו היא חלק מהותי במה שמכונה "רפואה אלטרנטיבית", ולא מעט מטפלים שעוסקים בתחומים שונים בתוך רפואה מסוג זה, משתמשים בשיטה זו על מנת לטפל במטופלים שלהם, בין אם זה טיפול פיזי, נפשי או אחר.

השם ארומתרפיה, הוא שילוב של המילים ארומה – ניחוח, תרפיה – טיפול.

תוכן עניינים

היסטוריה של ארומתרפיה

למעשה, מאז ומתמיד היה נהוג להשתמש במרכיבים טבעיים לצורך טיפולים מסוג כזה או אחר. בין אם זה עם ישראל בתקופת המקרא, המצרים הקדומיים, סין העתיקה, הודו, ועוד עמים רבים השתמשו במרכיבים טבעיים שונים, הן לצורכי טיפול פיזי, נפשי, טיפוח היופי, היגיינה וכן לטקסי פולחן דתיים.

עם השנים התחום גדל והתרחב, הפך להיות הרבה יותר מקצועי, ובאופן טבעי הוא גם הפך להיות הרבה יותר מסחרי אך גם יותר מפותח, עם הרבה יותר חומרים, מרכיבים והשפעות חיוביות על הגוף והנפש.

כיצד מתבצע טיפול בארומתרפיה

בעיקרון, הטיפול בארומתרפיה מתבצע על פי חלוקה בין שלוש גישות שונות. גישה אחת מתייחסת לארומתרפיה ביתית, שהיא כוללת מרכיבים לצרכים אישיים, בישום וכן שימוש קוסמטי לצרכים שונים. גישה אחרת מתייחסת לארומתרפיה קלינית כחלק מטיפול תרופתי או כתחליף לסוג כזה של טיפול, וארומקולוגיה, טיפול לצרכים פסיכולוגיים, נפשיים.

הטיפול מתבסס על יסודות שונים שהם הזמן נוצרו ועל בסיסם הופקו תכשירים ושמנים שונים. למש, מונחים כגון כוח החיים שבא לציין שלכל צמח יש תכונות מסוימות שיכולות להשפיע עלינו בצורה מסוימת, יין וייאנג מתייחס לאיזון שלנו וההשלמה ומזונות טבעיים, אורגניים, שעוזרים לנו לייצר הרמוניה בגוף.

הבחירה בסוג הטיפול וסוג השמנים והמרכיבים בהם נשתמש, תיעשה אחרי אבחון הבעיה, הן מבחינה פיזית והן מבחינה נפשית, וכך נדע בדיוק מה הגוף שלנו צריך לצרוך וכיצד. זה יכול להתבצע באמצעות עיסוי, אדים, אמבטיה, שטיפה, מריחה על העור ועוד.

שמנים ארומתרפיים

בעיות נפוצות שארומתרפיה יכולה לעזור לנו לפתור

בעיקרון, שמנים ארומתרפיים יכולים לעזור לנו להתמודד עם מצבים שונים בגוף ובנפש. הם יכולים לעזור לנו להתמודד עם בעיות שאינן בהכרח בריאותיות, אלא קוסמטיות, וכן הן יכולות לעזור לנו להתמודד עם בעיות בעור, מחלות שקשורות למערכת הנשימה והעיכול, כאבי שרירים, דלקות מפרקים, לחצים נפשיים וחרדות, הפרעות קשב וריכוז ועוד.

כפי שציינו, לפני שאנחנו מתחילים הליך טיפול ושימוש בתכשירים מסוימים ובפרט שמנים, נעבור תהליך אבחון אישי, שיכלול גם שיחה עם המטפל, וכך הוא ידע על אילו תכשירים להמליץ בפנינו.

ארומתרפיה – לימודים וקריירה

מאחר וקיים ביקוש רב למטפלים בתחום זה, הרי שאנחנו יכולים למצוא קורסים שעוסקים בארומתרפיה במסגרת מכללות ובתי ספר שונים. קורסים אלו מכשירים מטפלים לעסוק בתחום באופן מקצועי.

במסגרת הלימודים, לומדים על השמנים והתכשירים השונים, השפעתם על הגוף ועל הנפש, כיצד מכינים שמנים ותכשירים וכן כיצד מתאימים אותם למטופלים על פי הצרכים שלהם. זאת כמובן על פי אבחון שנעשה להם לפני כן. הקורסים גם כוללים בניית תוכניות טיפול שונות.

כל מי שמסיים קורס, מקבל תעודה ויכול לעסוק בתחום, בין אם זה כעצמאי בקליניקה משלו ובין אם זה כשכיר במרכזים או קליניקות אחרות.

כל מי שעוסק בתחום, צריך גם לוודא שיש לו ביטוח אחריות מקצועית למטפלים. פוליסת ביטוח שתגן עליו מפני תביעות של מטופלים, אם הטיפול לא התבצע לשביעות רצונם. הביטוח הוא חיוני מאוד, על מנת שיהיה ניתן להמשיך לעסוק בתחום באופן מסודר, בלי לדאוג להיבטים כלכליים ואחרים שקשורים להליכים משפטיים.

לסיכום:

ארומתרפיה, הוא תחום מאוד רחב, גדול ומגוון. לכן, אין זה פלא שאנשים רבים רוצים ללמוד ולעסוק בו. זהו תחום מאוד מעניין, ולמרות שיש לו היסטוריה מאוד ארוכה, אנחנו יכולים לראות שהוא כל הזמן מתחדש, משתנה, ונוספים בו נדבכים ורבדים חדשים וייחודים.

שתפו עמוד זה:
סוגים שונים של טיפולי רפואה משלימה
צרו קשר
אני מאשר/ת שקראתי את תקנון האתר | מדיניות הפרטיות
לוגו המרכז לביטוח מקצועות הספורט והרפואה האלטרנטיבית

צרו קשר

אני מאשר/ת שקראתי את תקנון האתר | מדיניות הפרטיות
הודעת וואטסאפ

הודעת וואטסאפ

Call Now Button דילוג לתוכן