קאוצ'ינג ואימון להצלחה – הכל על הענף

קאוצ'ינג ,  (coaching) הפך בשנים האחרונות לתחום מאוד פופולארי, הן בקרב נשים וגברים, וכן בקרב ילדים ומבוגרים, כולל משפחות זוגות ומשפחות. הרעיון שעומד מאחורי תחום זה הוא בסיסי, לעזור לאנשים להשיג את היעדים שלהם, להתגבר על קשיים, ולייצר לעצמם סביבה חיובית. כל זה, מבלי שיצטרכו לעבור טיפול עמוק וקשה, כמו למשל טיפול פסיכולוגי.

תוכן עניינים

תולדות ענף האימון

אימון אישי, הוא תחום מאוד צעיר, בוודאי ביחס לפסיכולוגיה, לפחות במתכונתו הנוכחית. יחד עם זאת, הוא צמח מתוך הרעיון של מנטורינג.  תחום שהיה קיים מאז ומתמיד, בין אם באופן רשמי ובין אם באופן לא רשמי.

מנטור הוא אדם שמהווה מודל לחיקוי עבור אדם או קבוצת אנשים, והוא עובד איתם על מנת לעזור להם להגשים את החלום שלהם. מלמד אותם מתוך הניסיון והידע שרכש במהלך השנים, וכן הוא מלווה אותם לאורך כל התהליך. כך למשל נוהגים הרבה פעמים אנשי עסקים עם עובדים צעירים שנכנסים לעסק שלהם, ספורטאים ותיקים עם ספורטאים צעירים ועוד.

אימון אישי הוא למעשה סוג של מנטורינג במובנים מסוימים, מאחר והמאמן עובד עם המתאמנים שלו במטרה לעזור להם להשיג את המטרות שלהם, על בסיס ידע וניסיון שהוא רכש עם השנים, לעיתים אפילו באותו תחום. למשל, אנחנו יכולים לראות מאמנים אישיים שבאים בתחום הניהול ועובדים עם מנהלים או מאמנים אישיים בתחום מוזיקה, ספורט ותחומים אחרים, והם עובדים עם אנשים מהתחום, במטרה להבין אותו טוב יותר ולהשיג את המטרות שלהם.

באופן רשמי, אימון אישי צמח בשנות השבעים, כאשר הבסיס נבנה מתוך עולם הספורט, אליו הצטרפו רעיונות מתחום הניהול, פסיכולוגיה ועוד.

אימון אישי - כיצד זה מתבצע?

לפני שנסביר כיצד האימון מתבצע בצורה מעשית חשוב להבהיר, מאמן אישי הוא איננו פסיכולוג, אף על פי שהוא נוקט לעיתים קרובות בגישה של פסיכולוגיה חיובית (אימון אישי מבוסס על ניסיון מתמיד לייצר אצל המתאמן חשיבה חיובית ואמונה ביכולות שלו). האימון האישי הוא איננו טיפול פסיכולוגי, מאחר ולא נכנסים למשמעויות מה היה בילדות, טראומות, חרדות וכדומה. מתעסקים יותר בקשיים וכיצד ניתן להתמודד איתם, מטרות, יעדים ורצון להגיע לתוצאות איכותיות.

קאוצ'ינג

שלבי האימון:

צריך להדגיש שתי נקודות מהותיות: הנקודה הראשונה היא, יש לבנות מדדים וערכים שונים שניתן לקבוע על פיהם, איך אפשר לבחון את יעילות האימון והצלחתו.

הנקודה השנייה היא, האימון איננו נעשה אך ורק פנים אל פנים, אלא גם באמצעות הודעות טקסט, מיילים, ולעיתים הוא אפילו מתבצע בשיחת טלפון של כמה דקות. זה הבדל נוסף בין טיפול פסיכולוגי שנמשך 50 דקות, פנים אל פנים, לעומת אימון אישי שמתבצע באמצעות כלים שונים ומגוונים.

אנחנו יכולים למצוא באימון אישי גישות שונות, וכל אחת מהן מתבססת על רעיונות וערכים אחרים. להלן הגישות:

גישות האימון השונות:

קאוצ'ינג - מתי ניגשים למאמן אישי?

ישנן סיבות שונות מדוע אנשים מבקשים לעבוד עם מאמן אישי. בראש ובראשונה, מדובר על אנשים שיש להם קשיים לעמוד במטרות וביעדים שלהם, והם שואפים לשנות את דרך ההתמודדות וההתנהלות שלהם, על מנת שיוכלו להשיג אותם.

אימון אישי עוזר לרכוש כלים שהם מאוד חשובים להתמודד בחיים, בין אם זה המתאמן מול עצמו, מול בני משפחתו וחבריו הקרובים ובין אם זה מתאמן מול הסביבה ומטרות שונות שעומדות בפניו. קאוצר עוזר להשיג כלים וערכים כמו נטילת אחריות, חשיבה יצירתית מחוץ לקופסא, יציאה אל מחוץ לאזור הנוחות, יכולת לפרש את המציאות בצורה הרבה יותר טובה.

מתאמנים יכולים למצוא סיבות שונות לגשת לאימון אישי, בין אם זה קשיים בעבודה, זוגיות, משפחה וילדים, חוסר יכולת להגשים מטרות וחלומות וכל דבר אחר שמפריע בחיים, ואפשר להתמודד איתו בכלים פרקטיים, מעשיים.

אימון אישי - לימודים וקריירה

היום ישנם לא מעט מכללות ובתי ספר בהם ניתן ללמוד על אימון אישי, גישות ודרכים. מדובר על לימודים שנמשכים בין שנה לשלוש שנים. הלימודים יכולים להיערך במסגרת קורס קואצ'ינג וכן במסגרת לימודי תעודה שנמשכים זמן ממושך יותר.

אימון אישי

אפשר למצוא מסלולים כלליים לאימון אישי, אך אפשר גם למצוא קורסים ספציפיים לאימון אישי בתחומים מקצועיים, זוגיות, משפחה ועוד. מדובר במסלולים שונים, מגוונים, שכל אחד כולל טכניקות ואסטרטגיות אימון שונות.

מי שמסיים לימודי אימון אישי יכול לקבל מתאמנים באופן אישי, עצמאי, ויכול להשתלב במרכזי אימון, חברות ועסקים שמעסיקים מאמנים אישיים, קבוצות ספורט, מרכזים למשפחות, בתי ספר ועוד.

כל מי שבוחר לעסוק בתחום, חייב להחזיק ברשותו ביטוח אחריות מקצועית, זאת על מנת שהוא יוכל להגן על עצמו מפני תביעות עתידיות של מתאמנים. ביטוח זה מאפשר לכל מאמן להיות רגוע, אם חס וחלילה האימון לא מצליח, אם הוא ייתבע בגין סיבה כזו או אחרת על ידי המתאמן, הרי שחברת הביטוח תעמוד מאחריו.

לסיכום: אימון אישי הוא תחום רחב, מגוון מאוד, אפשר למצוא אותו בכל תחום ובכל נושא בחיים, וניתן למצוא מתאמנים מכל הגילאים אשר פונים ועובדים עם מאמנים אישיים.

שתפו עמוד זה:
סוגים שונים של טיפולי רפואה משלימה
צרו קשר
אני מאשר/ת שקראתי את תקנון האתר | מדיניות הפרטיות
לוגו המרכז לביטוח מקצועות הספורט והרפואה האלטרנטיבית

צרו קשר

אני מאשר/ת שקראתי את תקנון האתר | מדיניות הפרטיות
הודעת וואטסאפ

הודעת וואטסאפ

Call Now Button דילוג לתוכן