שיטת NLP בישראל

נל"פ (NLP-neuro linguistic programming)  זו שיטה אשר עוזרת לאנשים לשנות הרגלים, דפוסים ודברים שהם עושים באופן אוטומטי, באמצעות טכניקות ומיומנויות פסיכולוגיות שונות, אשר באים לידי בדפוסי חשיבה, והשפעה עליהם.

שיטה זו הפכה להיות מאוד פופולארית עם השנים, וכיום משתמשים בה הן במסגרת אימון אישי, הן במסגרת קבוצות ספורט, אימון מנהלים, סדנאות להעצמה ועוד.

מה עליכם להכיר וכיצד זה עובד? הכל במדריך הבא:

תוכן עניינים

נל"פ – רקע והיסטוריה

השיטה פותחה בארצות הברית בשנות השבעים, על ידי פרופסור ג'ון גרינדר ועל ידי ר'יצארד בנדלר, אשר ניסו להבין, מדוע אנשים מסוימים מצליחים ומדוע אחרים לא. הניסיון שלהם התבסס על מחקר התנהגותי וצפייה במומחים שונים, כשהמטרה שלהם היא לבחון את מרכיבי התקשורת שלהם, כיצד הם משתמשים בה ואיך היא עוזרת להם לשפר את עצמם.

על פי מה שהם גילו, הם יצרו הנחות יסוד ומודלים, אשר לימים הפכו לתעשייה שלמה, כשבין היתר, פותחו גם מודלים ייחודיים לענפי ספורט שונים, ניהול עסקים, מכירות ואפילו לתקשורת בין גבר לאישה.

כיצד זה עובד בפועל?

כאשר רוצים להבין מה זה NLP, צריך לעת תחילה כיצד ניגשים ליישם את השיטה. טיפול NLP מבוסס על הנחות בסיסיות, ביניהן:

  • כל אדם רואה את העולם אחרת, ומכאן גם נוצרות הרבה פעמים בעיות תקשורת, שכן אחד קולט את המציאות באופן מסוים, בעוד אחד רואה אותה אחרת. בשביל לייצר תקשורת טובה, צריך להיכנס אל "נעליו" של השני.
  • תקשורת יכולה להשפיע על מערכים נוירולוגיים שלנו. בין אם זה באמצעות רפלקסים, תחושות גופניות ועוד. אם יודעים כיצד להתמודד איתם, אז אפשר לנתב את התקשורת בצורה טובה יותר. השיטה מנסה להבין וללמוד כיצד המוח האנושי פועל, כיצד הוא מאפשר לנו לחוות סיטואציות ואיך הוא מתרגם אותן למחשבות ודפוסי התנהגות.
  • החלק שמקשר בין הדרך בה אנחנו מתבוננים על המציאות לבין הפן הנוירולוגי, הוא שלב התכנות, בו מנסים לתכנת את המחשבות והרגשות שלנו בצורה מסוימת, בין היתר בעזרת מודלים לשוניים. זאת על מנת שנוכל לייצר דפוסי התנהגות אחרים.

המטרה העיקרית של NLP, הוא לעזור לאנשים להתמודד עם חסמים שונים, בין אם זה באופן בו הם מתנהגים, בין אם זה באופן בו הם חושבים ובין אם זה בדרך בה הם מרגישים וחווים דברים. החסמים האלו, נוצרים, בין היתר, בגלל הדרך שהם מתבוננים על העולם, התקשורת שלהם עם עצמם ועם הסביבה, ועולם המושגים בתוכו הם מתנהלים. ברגע שיודעים להתמודד ולשנות אותם, קל יותר להתמודד עם החסמים האלה.

התהליכים שעוברים באמצעות NLP, יכולים לעזור לא רק ליצירת תקשורת טובה יותר או לניהול משאבים בצורה חכמה, אלא גם לצורך התמודדות עם פוביות, טראומות, ומקרים אחרים שמשפיעים על היכולת של בני אדם להתגבר על בעיות אישיות שונות.

באילו בעיות NLP יכול לטפל?

שיטת NLP, כאמור, מטפלת בבעיות התנהגותיות יותר מאשר בבעיות בריאותיות קלאסיות. להבדיל מתחומים אחרים אשר משתייכים למה שמכונה "רפואה משלימה", אשר מתעסקים במצבים פיזיולוגיים בין אם זה באמצעות מגע או אמצעים אחרים, הרי ששיטת NLP, עובדת יותר על תוכן מילולי. באמצעות ייעוץ, אימון, טיפול.

בעיקרון, השיטה מטפלת בעיקר בבעיות רגשיות, מחשבתיות, התנהגותיות, היא יכולה גם להתעסק במקרים של טראומות, פוסט טראומה, פוביות, דחיינות, קשיים בזוגיות, קשיים בעבודה, תחושת כישלון ועוד.

צריך לציין, שהגישה של נלפ, עוסקת הרבה מאוד בדמיון, בתת מודע ומודע, רבדים שונים שבאופן רגיל, אנשים לא בהכרח מודעים אליהם. רבדים שהטיפול בהם אמור לעזור להתפתח כבני אדם, להגשים את החלומות ולחיות חיים מספקים יותר.

בין היתר, זה בא לידי ביטוי באמצעות התמודדות עם הרגלים שליליים, אמונות מגבילות, זיכרונות טראומתיים, פרשנות שגויה לאירועים שהתרחשו או מתרחשים, שינוי דפוסי התנהגות, ועוד. עבודה נכונה עם תת מודע ומודע, מאפשרת לראות את הדברים בצורה שונה ולגשת אליהם בגישה חיובית ונכונה.

זו אחת הסיבות מדוע משתמשים בשיטה זו, בענפים שונים ולא בענף אחד ספציפי, כפי שציינו במהלך המאמר.

NLP – לימודים וקריירה

כל מי שרוצה ללמוד על NLP, יכול לעשות זאת בבתי ספר ומכללות שונות, בין אם הן מתעסקות בתחום באופן ישיר ובין אם כחלק ממערך לימודים וקורסים בתחומים שונים. היום יותר מתמיד אפשר למצוא בתי ספר וקורסים שעוסקים ישירות בתחום של NLP, הן בישראל והן בעולם.

מדובר באחד התחומים המתפתחים והפופולאריים ביותר ללמידה, בקרב צעירים ומבוגרים. כל מי שמשלים לימודים בתחום ומקבל תעודה, יכול להיות מטפל NLP, עצמאי או שכיר במרכז שעוסק בתחום. ניתן גם להשתמש בשיטות שלומדים במסגרת קורס NLP, לצורך אימון אישי, אימון מנהלים או כל סוג אחר של אימון וייעוץ.

 

NLP בישראל

כל מי שמבקש לעסוק בתחום, חשוב מאוד שידאג לעצמו לביטוח אחריות מקצועית. זאת על מנת להיות מוגן מפני תביעות של מטופלים. בין אם זה בגין טענה לטיפול רשלני ובין אם זה בגין סיבות אחרות. פוליסת ביטוח אחריות מקצועית למטפלים, מאפשרת למטפלים, לפעול באופן חופשי ומשוחרר בתחום ולא לדאוג שמא תביעה מסוימת, תשפיע על היכולת שלהם לתפקד באופן מקצועי או אחר.

 

לסיכום:

NLP, ניתוב לשוני פיזיולוגי, זו שיטה ייחודית ומתקדמת, שמאפשרת להתמודד עם מצבים מאוד לא פשוטים בחיים ויכולה לעזור בשינוי תודעתי עמוק אצל כל אחד ואחת, אם רק משתמשים בשיטה בצורה נכונה וחכמה.

שתפו עמוד זה:
סוגים שונים של טיפולי רפואה משלימה
צרו קשר
אני מאשר/ת שקראתי את תקנון האתר | מדיניות הפרטיות
לוגו המרכז לביטוח מקצועות הספורט והרפואה האלטרנטיבית

צרו קשר

אני מאשר/ת שקראתי את תקנון האתר | מדיניות הפרטיות
הודעת וואטסאפ

הודעת וואטסאפ

Call Now Button דילוג לתוכן