רפלקסולוגיה

האמונה הרווחת בקרב מטפלים ברפואה משלימה והמטופלים שלהם היא, כל איבר בגוף שלנו יכול ללמוד משהו עלינו וכל איבר משפיע בצורה כזו או אחרת על איברים אחרים ומושפע, לא רק מאיברים שונים אלא גם ממה שאנחנו חווים מבחינה נפשית ומבחינות אחרות.

אחד הביטויים לכף הוא רפלקסולוגיה. מדובר על שיטת אבחון וטיפול לפיה, דרך טיפול בכף הרגל אנחנו יכולים לטפל בכל איבר ובכל חלק במערכת הגוף שלנו. בין אם זה באמצעות התבוננות או מגע. כך אנחנו יכולים לאתר ליקויים ופגמים שונים.

הרעיון הוא שניתן לייצר מפה של כף הרגל (מפת רפלקסולוגיה), לפיה כל אזור מסמל איבר או חלק מקביל בגוף, ואם נדע לטפל באותו אזור, נוכל לפתור בעיות שונות באותו איבר או חלק מקביל.

תוכן עניינים

ההיסטוריה של רפלקסולוגיה

ויליאם פיצג'רלד הוא ממייסדי השיטה, עוד בעשור השני של המאה העשרים. לימים פיתחה אותה יוניס אינגרהם בשנות השלושים והארבעים. היא השתמשה בכלים ורעיון שהיו מוכרים עוד במצרים הקדומה, סין וכן בהודו.

יוניס גם המציאה את השם רפלקסולוגיה אשר המשמעות שלה "רפלקס"-רעידות. הכוונה היא, שבאמצעות לחיצות באזורים שונים בכף הרגל, נוצרת תגובה אשר מובילה לשחרור אדרנלין לזרם הדם, ושחרור מרדיאנים מבחינה אנרגטית. המשמעות היא, שדרך לחיצות בכף הרגל, אפשר לשחרר אנרגיות חסומות (קריסטלים), ובכך לרפא מחלות שונות.

כיצד מתבצע טיפול רפלקסולוגיה

על מנת לבצע טיפול רפלקסולוגיה מוצלח, יש להסביר למטפל את סיבות ההגעה לטיפול ולספק לו היסטוריה רפואית אמינה. עם תחילת הטיפול על המטופל לשכב, בין אם על הגב ובין אם על הבטן, באופן כזה שהמטפל יוכל לגשת אל כף הרגל שלו בצורה נוחה, ולטפל בה באופן ישיר. הטיפול מתבצע באמצעות לחיצות, מתיחות ותנועות שונות, בחלקים שונים בכף הרגל.

באמצעות שימוש בדפוסים אלו, יכול המטפל לפרוק לחצים שונים בגוף של המטופל זאת על פי מפת רפלקסולוגיה אשר מתייחסת לכף הרגל כאל גוף האדם במלואו. למשל, קצוות האצבעות זה החלק של המוח והסינוסים האצבעות כוללות את בלוטת יותרת המוח, צוואר וגרון, עיניים ואוזניים. מרכז כף הרגל מתייחס לריאות וחזה, לב, בלוטת התריס, קיבה וטחול, העקב כולל את שלפוחית השתן, עצם העוקץ.

מפת כף הרגל

מפת רפלקסולוגיה

מפת כף הרגל מסמלת את הגוף שלנו בצורות שונות ולכן גם ההתייחסות של המטפל תהיה בהתאם. כלומר אם אנחנו מתמודדים עם בעיה מסוימת באזור מסוים, אז באופן טבעי שם הוא ישים דגש רב יותר בטיפול. אם נניח, ישנם דברים מסוימים שמשפיעים ומקרינים על אזורים אחרים, אז אנחנו נרגיש את זה גם דרך הטיפול שלו. באופן טבעי, מפה רפלקסולוגית של גבר איננה דומה למפה של אישה, בגלל שמבנה הגוף שלהם שונה, ועל כן גם המפה שונה.

משך זמן הטיפול נע בין חצי שעה לשעה, הוא נעשה בלבוש מלא, מלבד נעליים וגרביים. ישנם מקרים בהם המטפל משתמש בשמן, למרות שיש אופציה גם לטיפול יבש. בעיקרון הטיפול איננו כואב, למרות שהוא כולל לחצים ומתיחות. אחרי הטיפול אמורים להרגיש רגועים יותר וזה מלמד על איכות ויעילות הטיפול.

השיפור יבואו לידי ביטוי באופן הדרגתי, אחרי הטיפול השני, כאשר לרוב אחרי עשרה טיפולים, יהיה ניתן להרגיש את השיפור ברצף, ואז גם יהיה ניתן לצמצם את תדירות המפגשים.

בעיות בריאותיות שרפלקסולוגיה מתמודדת איתן

להבדיל משיטות טיפול אחרות, הרי שרפלקסולוגיה לא נועדה לפתור בעיה בריאותית ספציפית, אלא היה נועדה להתמודד עם בעיות שונות, לאבחן ולטפל בהן, בין אם זה יביא לפתרון מושלם ובין אם זה יביא להקלה מסוימת בבעיה.

בין המקרים המדוברים, ניתן למצוא:
רפלקסולוגיה כף הרגל

דרך טיפול ברפלקסולוגיה אפשר לאבחן בעיות שנות, גם כאלה שהשיטה איננה יכולה לטפל בהן בהכרח. למשל, לחץ דם גבוה, בעיות קרדיולוגיות, אסתמה, סוכרת, דלקות שונות.

רפלקסולוגיה והריון

כידוע,נשים בהריון מתמודדות עם שינויים פיזיולוגיים שונים שמשפיעים עליהן, וכן עם מתחים נפשיים, עייפות, חולשה וכאבים באזורים שונים בגוף, בפרט נפיחות ברגליים.

טיפול רפלקסולוגיה נכון ומדויק יכול לעזור להן במקרים של בחילות, הקאות, עייפות ומתחים, בצקות וכאבים גב, ובאופן כללי בהתמודדות עם שינויים הורמונאליים, מנטאליים, ורגשיים.

ניתן להשתמש בטיפולים רפלקסולוגים מהשלב שבו מנסים להיכנס להריון, כולל במקרים של טיפולי פוריות, דרך ההיריון עצמו ועד לשלב הלידה ואחריו. הטיפול נעשה בהתאם לתנאים ולמצבה של האישה ומבלי לגרום לה נזק פיזי או אחר.

רפלקסולוגיה, לימודים וקריירה

לימודי רפלקסולוגיה ניתן ללמוד במכללות ובתי ספר ספציפיים וכן במקומות שעוסקים בלימודי רפואה משלימה באופן כללי. הלימודים נמשכים בין שנה לשלוש שנים, הם כוללים תוכנית לימודים מורכבת אשר מכילה חומר תיאורטי ומעשי בתחום, זאת על מנת לספק לסטודנטים את ההכשרה הנדרשת להיות מטפלים מוסמכים בתחום.

ישנם מוסדות שמחלקים את הלימודים באופן כזה שניתן אחרי שנה ראשונה לקבל תעודת רפלקסולוג מוסמך ולאחר מכן, בשנים הנוספות ללימודים, מקבלים תעודות בכירות יותר. ההבדל בין התעודות, הוא בסוג הטיפולים שניתן לבצע, דרישת המוסדות השונים ממטפלים שמועסקים אצלם, וכן בתנאי השכר.

בסיום הלימודים ואחרי שעוברים בהצלחה את כל המבחנים הנדרשים, מקבלים תעודת מטפל וניתן לעסוק בתחום במסגרת בתי חולים, קופות חולים, בתי אבות ומרכזי סיעוד, מרכזי שיקום, ומרפאות פרטיות.

כל מי שעוסק בתחום חייב לרכוש ביטוח אחריות מקצועית למטפלים ברפואה משלימה, זאת על מנת שיוכל להגן על עצמו מפני תביעות פוטנציאליות של מטופלים, במידה ויטענו שהוא סיפק להם טיפול רשלני. הביטוח גם מגן על המבוטחים מפני סיטואציות שונות שעלולות להתרחש בקליניקה באופן כללי או באופן ספציפי כשהוא מטפל. הביטוח מקנה שקט נפשי ואפשרות לעבוד מבלי חשש לאובדן פרנסה או לפגיעה בשמם.

לסיכום:

אין ספק שמקצוע כמו רפלקסולוגיה הוא מאוד פופולארי היום. צעירים וצעירות רבים בוחרים לעסוק בו ולפתח קריירה, רבים בוחרים אל מטפלים ומטופלות בין אם זה לצורך טיפול ספציפי בכפות רגליים ובין אם זה לצרכים אחרים. לכן אפשר להבין מדוע הוא זוכה להצלחה וחשיפה רבה, וכן את המשמעות הגדולה שלו בתחום של רפואה אלטרנטיבית ובכלל בעולם הרפואה המודרני.

שתפו עמוד זה:
סוגים שונים של טיפולי רפואה משלימה
צרו קשר
אני מאשר/ת שקראתי את תקנון האתר | מדיניות הפרטיות
לוגו המרכז לביטוח מקצועות הספורט והרפואה האלטרנטיבית

צרו קשר

אני מאשר/ת שקראתי את תקנון האתר | מדיניות הפרטיות
הודעת וואטסאפ

הודעת וואטסאפ

Call Now Button דילוג לתוכן